'Ankara’yı peşkeş çekenlere karşı geri adım atılmayacak'

'Ankara’yı peşkeş çekenlere karşı geri adım atılmayacak'
Belediyeden yapılan açıklamada, Aygün’ün 570 milyon TL haksız kazanç elde ettiği belirtilerek, “FETÖ’ye peşkeş çekenlerin ve onların işbirlikçilerinin yargı kararlarını iftirayla bastırmaları karşısında geri adım atılmayacaktır” denildi.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve bazı Meclis üyeleri hakkında Sinan Aygün tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur” haberlerini sert bir dille yalanladı. Belediyeden yapılan açıklamada, “Ankara’yı FETÖ’ye parsel parsel peşkeş çekenlerin ve onların işbirlikçilerinin, yargı kararlarını iftirayla bastırma hırsları karşısında asla geri adım atılmayacaktır” denildi.

ATO eski başkanı Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve sekiz Belediye Meclis Üyesi hakkında, kendisinden 25 milyon TL rüşvet istendiği iddiası ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Aygün’ün iddialarını yalanlayarak konunun yargıya taşınacağını açıkladı.

Yargı kararı yerine getirildi

Belediyeden yapılan açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:

“Habere konu suç duyurusunda, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi’nin 11.04.2019 tarihli kararının gereğinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yerine getirilmesine yönelik hareket etmesi bir suç olarak gösterilmek istenmektedir. Anılan karar ile Mimarlar Odası tarafından Togo Kuleleri’nde kat ve yoğunluk artışını sağlayan 2016 yılındaki imar değişikliği iptal edilmiştir. Kararda özetle, Togo Kulelerine sağlanan fazladan inşaat yapma avantajının imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve üst ölçekli plan hükümlerine aykırı olduğu tespit edilmiş ve söz konusu imar değişikliği bu nedenlerle iptal edilmiştir.”

'Yetim hakkını koruyacağız2

“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararını yerine getirmek dışında bir yetkisi yoktur. Gerek Anayasamız ve kanunlar gerekse de kamu yararı söz konusu mahkeme kararının yerine getirilmesi gerekmektedir. Haksız menfaat ve imar rantı hırsıyla başlatılan bu algı operasyonuna rağmen mahkeme kararını uygulayarak bize emanet edilen yetim hakkını korumakta tereddüt etmeyeceğiz.”

'Kararlılığımız engellenemez'

“Bu konunun tam da geçtiğimiz hafta Melih Gökçek dönemine ilişkin “FETÖ’ye parsel parsel satışlarla ilgili” imar değişikliklerinin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nce incelenmesi kararının alınmasının hemen ardından gerçekleşmesi organize bir algı operasyonun başlatıldığının en net kanıtıdır. Zaten söz konusu imar değişikliğini sağlayan Belediye Meclis Kararının 15 Temmuz 2016 tarihinde; yani hain darbe girişiminin gündüzünde alınmış olması, bu operasyonun arkasında hangi gücün olduğunu belgelemektedir. Belediye Meclisi’ndeki araştırma sonucunda FETÖ ile olan bağlantılarının ortaya çıkacak olmasından endişe eden odakların yavuz hırsız rolüne soyunması, bu mücadeledeki kararlılığımızı engelleyemeyecektir.”

'AKP ve MHP grubunu ben hallederim'

“Şu hususun da kamuoyunun bilgisine sunulması gerekmektedir: Sinan Aygün, ısrarla irtibata geçmek istediği bazı CHP’li Belediye Meclis üyelerine “Siz bu kararı istinafa götürün, AKP ve MHP Grubunu bana bırakın, ben onları hallederim” ifadelerini birçok şahidin önünde kullanmıştır. Mahkeme kararının geçmiş dönemde uygulanmaması nedeniyle yaklaşık 570 milyon TL civarında haksız menfaat elde eden Sinan Aygün’ün, Belediyemizi mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmesi nedeniyle suçlayarak attığı iftiralara karşı yine mahkeme yoluyla cevap verilecektir.”

Etiketler :