Halk TV Canlı Yayın
Ankara Üniversitesi'nde Las Tesis dansı yapan öğrencilerin KYK bursu kesildi
Ankara Üniversitesi'nde TGB tarafından hedef gösterilen Las Tesis dansı yapan öğrencilere bir soruşturma daha açıldı. 7 öğrencinin KYK bursu kesilirken bir öğrenci de kaldığı yurttan atıldı.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü, kadına yönelik şiddet, cinayet ve istismara karşı Şili’de başlayan ve dünyaya yayılan Las Tesis dansı için AÜ Cebeci Kampüsü'nde toplanan kadın öğrencilere tekrar soruşturma açtı. Las Tesis dansına katılan

Diken'den Canan Coşkun'un haberine göre, 7 öğrencinin KYK bursu kesildi. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Leyla Mavili de kaldığı yurttan çıkarıldı. Olay günü müdahalede bulunan güvenlikçiler ve polislerle ilgili ise herhangi bir işlem yapmadı.

Öğrencilere gönderilen soruşturmaya ilişkin belgede, öğrencilerin, yakalama emrine engel olmaya çalıştığı öne sürüldü. Öğrencilere gerekli uyarıların yapıldığı öne sürülen soruşturma belgesinde, 10 Mart’ta öğrencilerin soruşturmacının odasında bulunması istendi.

Belgede, 3 öğrencinin görevlilere engel olmamaları, alandan uzaklaşmamaları konusunda uyarılmalarına rağmen, uyarılara riayet etmemeleri ve direnmeleri iddiasıyla "Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca disiplin soruşturması başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı.