ANITKABİR İLK KEZ 24 SAAT ZİYARETE AÇIK KALACAK

ANITKABİR İLK KEZ 24 SAAT ZİYARETE AÇIK KALACAK
ÇANAKKALE Savaşlarının 100. yıl dönümünde vatan için canlarını feda eden 57. Alay, Anıtkabir’de tarihte görülmemiş bir törenle anılacak. 24 Nisan tarihinde Anıtkabir ilk kez 24 saat boyunca ziyaretçilere açık olacak.Dünya...

ÇANAKKALE Savaşlarının 100. yıl dönümünde vatan için canlarını feda eden 57. Alay, Anıtkabir’de tarihte görülmemiş bir törenle anılacak. 24 Nisan tarihinde Anıtkabir ilk kez 24 saat boyunca ziyaretçilere açık olacak.

Dünya Savaşı’nın en önemli cephesi olarak kabul edilen Çanakkale Savaşları’nın başlangıcı kabul edilen, Mustafa Kemal’in Anzak çıkarmasını durdurmak amacıyla harekete geçerek, cephede tamamının canını vatan için feda ettiği 57. Alay’ın şanlı günü olan 24 Nisan 1915 tarihi Anıtkabir’de görkemli bir törenle anılıyor.

Anma töreni nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı kararıyla Anıtkabir sabaha kadar halka açık kalacak. Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı olan Anıtkabir’de 24 Nisan’ı 25 Nisan’ a bağlayan gece sabaha kadar Çanakkale şehitleri için nöbet tutulacak.

ŞAFAK YÜRÜYÜŞÜ

Sanayici Girişimci ve Yatırımcı İşadamları Derneği (SAGİYAD) ile Anıtkabir Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği anma töreninde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan gece de Anıtkabir içindeki müze bölümü dışındaki tüm alanlar halkın hizmetinde olacak. Gece yapılacak anma töreninde barış fenerleri havaya bırakılacak. Türk Kızılay’ı da ziyaretçilere Anıtkabir'de sabah saat 04.00’da kırık buğday çorbası ve kuru ekmek ikram edecek. Daha sonra güneşin doğmasına yakın bir zamanda anma törenine katılanlar Aslanlı Yoldan şafak yürüyüşüne geçerek mozoleye çelenk bırakacak. Anıtkabir’deki askerler o geceye özel olarak Çanakkale’de Türk askerinin kullandığı üniformalarla nöbet tutacak.

Anıtkabir Komutanlığı tarafından da daha önce hiç yayınlanmamış Çanakkale belgeselleri yayınlanacak.