Akşener'den Sonra İYİ Partili Ümit Özlale'den Dikkat Çeken Çıkış! 'Ekrem Bey ve Mansur Bey!'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Büyük Taarruz’un yıldönümü 26 Ağustos’ta Afyonkarahisar’da konuştu. Akşener'in seçime ayrı ayrı girilmesi gerektiğine dair sözleri gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu sözlere dair bir değerlendirme de İYİ Partili Ümit Özlale'den geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Afyonkarahisar’da Kocatepe’de yaptığı konuşmada, seçimden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı seçilebileceklerini gördüklerini belirterek, "Onların yolunu kapatanlara maalesef engel olamadım. Aziz Türk milleti ve değerli arkadaşlarım, sizlerden özür diliyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Akşener konuşmasında, "Ben, milletimizin, omuzlarında taşıdığı, umudunu bağladığı, bu iki arkadaşımızın, milletimizin bu tarihi çağrısına, kulak vereceklerini düşündüm. Ama maalesef yanıldım. Onlara, bu ateşten gömleği giydiremediğim için, özür dilerim" ifadelerini de kullandı.

Akşener'in bu sözleri büyük yankı uyandırdı. Bu sözler hakkında İYİ Parti cephesinden kritik bir değerlendirme daha geldi. Halk TV'de yayımlanan Sinem Fıstıkoğlu'nun sunduğu 'Sansürüz' programına konuk olan İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Özlale'nin açıklamalarından satır başları:

"Ekrem Bey ve Mansur Bey artık CHP'nin belediye başkanlarıdır"

"Biz bu iki büyükşehir belediye başkanına cumhurbaşkanlığı önerdik.Bunu kapalı kapılar ardında değil herkesin gözü önünde sunduk. Anketlerde önde çıkıyorlardı. Ancak biz bu teklifi her götürdüğümüzde aldığım cevap biz CHP'nin belediye başkanlarıyız ve genel başkanımız ne derse o olurdu. Bunun için Ekrem Bey ve Mansur Bey artık CHP'nin belediye başkanlarıdır. Artık bizim cumhurbaşkanı adayımız değildir.

"Biz rahatlıkla kazanabileceğimiz bir seçimi kaybettik"

Eğer ki biz belediye başkanlığı veya milletvekili pazarlığına düşseydik eğer yerimiz Millet İttifakı olmazdı. Bize sürekli çağrı yapan başka bir ittifak olurdu. Bu zaman Cumhur İttifakı ile masaya oturmayan tek parti İYİ Parti'dir. Biz bundan sonra yapacağımız pazarlığı tekrardan büyükşehir belediyeleri sayısı üzerinden yapmayacağız. Kılıçdaroğlu'nun diğer küçük dört tane partiyle hangi pazarlıkları yaptığı beni gerçekten ilgilendirmiyor.

Bizim burada dediğin en net şeylerden biri şudur; İYİ Parti kurucu değerleri ile uyumlu olduğu sürece ittifaklara değil ama işbirliğine hazırdır. Ama kimse bizden 2023'te bizi felakete götüren bize seçimi kaybettiren tasarımı tekrardan beklemesin. Çok basit bir şey var, 2023'te biz Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu oyladık. Ve sonrasında birçok hata yaptıktan sonra özeleştirilerimizi yaptık gerekirse bir daha da yaparız.

Sonuç olarak biz rahatlıkla kazanabileceğimiz bir seçimi kaybettik. Neden rahatlıkla kazanabileceğimiz bir seçimi diyorum. 2-6 Mart sürecinde önce hangi ankete bakarsanız bakın Tayyip Erdoğan karşısında kazanma ihtimali en zor olan adayı son ana kadar bizden saklayıp söylediler."

Kaynak:halktv.com.tr