AKP'li milletvekilinin aracını durduran polisler hakarete uğrayıp açığa alındı

AKP Mersin Mİlletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın aracını, kimin olduğunu bilmeden şikayet üzerine durduran iki polis memuru açığa açıldı. Konuyu gündeme getiren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, olayın ayrıntılarını HalkTV'de anlattı.

AKP Mersin Mİlletvekili Zeynep Gül Yılmaz, 18 Temmuz 2021 tarihinde Mersin Erdemli İlçesi’nde Kurban Bayramı öncesi hareket halindeyken, yoldaki vatandaşlar tarafından şikayet edildi. Şikayet edilen araç iki trafik memuru tarafından durduruldu. Bunun üzerine polis memurlarının durumu anlatmasına bile izin vermeyen Zeynep Gül Yılmaz sinirlerine hakim olamadı. 

Polis memurları ile Yılmaz arasında şu diyalog yaşandı:
POLİS MEMURU: Plakanız otoyolda durmadan ihbar ediliyor. Sistemde milletvekili aracı olarak çıkmıyor.

MİLLETVEKİLİ: Yani bu benim sorunum mu?

POLİS MEMURU: Bizim de sorunumuz...

MİLLETVEKİLİ: Uzaklaş. İçeri çemkiriyorsun, tükürük geliyor içeriye, uzaklaş.  Kim ihbar ediyor benim arabamı. Senin adın ne?

POLİS MEMURU: Ekipler, telsizden ihbar geliyor. HTS kayıtları.

MİLLETVEKİLİ: Ekibe tükürürüm. Böyle terbiyesizlik mi olur? Ne zaman Erdemli’ye gelsem bu pislikle uğraşıyorum.

MİLLETVEKİLİ:  Adın ne senin? Adını verir misin sen?

POLİS MEMURU: Bir saniye bilgi vereceğim.

MİLLETVEKİLİ:  Ş..f..ze bak.

POLİS MEMURU: Hanımefendi küfretmeyin, hakaret etmeyin lütfen.

Şoförü memurlara güçlük çıkardı

Memurlara hakaret ve tehditler ederek isimlerini öğrenmeye çalışan Yılmaz'ın ardından da şoförü memurların işlem yapmasına güçlük çıkarttı. 

Görüntüleri Türkiye ve Meclis gündemine getiren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, HalkTV ekranlarında AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın aracını şikayetler üzerine kontrol amaçlı durduran iki polis memurunun açığa alındığını açıkladı.

"Milletvekili Yılmaz, valiyi arıyor"

Başarır sözlerine şöyle devam etti;
"Olay vuku bulduktan hemen sonra bu bilgi bana geldi ve ilk işim bu polis memuru arkadaşların telefon numaralarını aldım ve onlarla görüştüm. Olayı onlardan dinledikten sonra, dediler ki olayın videosu da var ama emniyette. 

Bu millet vekili olayın ardından hemen emniyet müdürünü valiyi arıyor. Aradıktan hemen sonra olay araştırılmadan iki polis açığa alınıyor ve bayram öncesi, arefe günü. Bu beni çok üzdü. 

Ben olayı meclis gündemine getirdim. Videonun peşine düştüm ve buldum. Çünkü ben polisleri dinledim, haklı olduklarına inandım.  O yüzden bu video çok önemliydi, onların kurtuluşuydu.

Vekil bunu yalanladı, 'iftira atıyorlar' dedi

Öncelikle şunu söyleyeyim. Millet vekili (Zeynep Gül Yılmaz) bunu yalanladı. 'Ali Mahir Başarır'ın bize attığı iftiralardan bir tanesi' dedi. Ben asla iftira atmadım bugüne kadar AKP'li milletvekili arkadaşıma. Burada üzüldüğüm nokta, video geldikten sonra kim yalan söylüyor kim yalan söylüyor kim doğru söylüyor....
Bir, ş...z kelimesini kullanıyor Türk Polisi için. İki 'bu Erdemli'de hep bu pisliği yaşıyorum' diyor bir ilçemiz için. Üç 'yaklaşma tükürüklerin geliyor' diyor bir polisi aşağılıyor. 

Ben buradan Recep Tayip Erdoğan'a ve Süleyman Soylu'ya soruyorum. Bunu bir başka millet vekili yapsa neler yapardınız..."

Twitter'da  gündem oldu #polisiminyanındayım 

Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'a tepkilerini gösteren vatandaşlar #polisiminyanındayım etiketiyle bir çok twit attı.  

polis.jpg

Memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır

Mersin Valiliği, AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz ile polis memurları arasında geçen olayla ilgili açıklama yaptı. 

Valilik açıklamasında, olaya konu olan polis memurlarının yasal mevzuatın dışına çıktıklarını, bu nedenle haklarında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

"İlimizde 18 Temmuz saat 18:30 sıralarında Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın arabasının durdurulması olayı ile ilgili olarak, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın sosyal medya paylaşımı, olayı tamamen çarpıtmaktadır. Bahse konu olayda Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracı polis memurlarınca ihbar üzerine durdurulmuştur. Karayolları Trafik Kanunu'nun 71. Maddesi G Bendi'nde görev ve hizmet gerekleri ve güvenlik nedenleriyle geçiş üstünlüğüne sahip araçlar sayılmıştır.

Bu çerçevede milletvekilinin kullandığı araç bu kapsamda olmasına rağmen polis memurlarınca durdurulduktan ve milletvekili olduğu anlaşıldıktan sonra yarım saat bekletilmiştir. İlgili şube müdürünce sorgulamanın yanlış yapıldığı, aracın kaydının bulunduğu, bu bakımdan milletvekilinin aracının plakasının yanlış bildirildiği ihbarın yanlış olduğu söylenmesine rağmen bekletilmiş, ancak mesele İl Emniyet Müdürü'ne intikal ettikten sonra çözülebilmiştir.

O esnada polis memurlarının yapması gereken, eğer tespit edilen ihlal var ise tutanak tutup ilgili kurumuna göndermektir. Ancak ön tahkikattan anlaşılmıştır ki, görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır."