AKP'li başkanın 60 projesine MHP'li belediyeden jet hızıyla onay

Antalya'nın MHP'li Alanya Belediyesi'nde, AKP'li il başkanı Mustafa Toklu'nun projelerinin jet hızıyla onay almasına CHP'li meclis üyesi tepki gösterdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Haziran 2022 10:00
AKP'li başkanın 60 projesine MHP'li belediyeden jet hızıyla onay

AKP Alanya İlçe Başkanı mimar Mustafa Toklu’nun MHP’li Alanya Belediyesi’nden jet hızıyla onay aldığı projeler, belediye meclis gündemine geldi. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nazmi Zavlak, "Siyasi kimliği olanlara ayrıcalık tanınmamalı, sokaktaki vatandaşla farklılıkları olmamalı” dedi.

Antalya’nın MHP’li Alanya Belediyesi’nde ‘proje’ tartışması yaşandı. Belediye meclisinin haziran ayı toplantısında, AKP Alanya İlçe Başkanı mimar Mustafa Toklu’nun belediyeden aldığı projeler gündeme geldi. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nazmi Zavlak, Toklu’nun projelerine belediyeden jet hızıyla onay geldiğini öne sürdü. Zavlak, buna karşın bazı mimarların belediyeden proje dahi alamadığını kaydetti.

'Ayrıcalık tanınmamalı'

Cumhuriyet'ten Sena Tufan'ın haberine göre, Zavlak, “30’lu yaşlarda genç bir mimar, bir projesiyle ilgili Alanya Belediyesi’ne müracaat ediyor. Ancak yaklaşık altı aydır ruhsat alamıyor. Zamanla imar değişiyor, proje iptal ediliyor ve bu genç arkadaşımız işinden oluyor. Diğer taraftan siyasetin içinde bulunan başkan, bir yıl içinde ışık hızıyla 60 proje geçirebiliyor. Sizlerden adaletin sağlanmasını rica ediyorum. Siyasi kimliği olanlara ayrıcalık tanınmamalı, sokaktaki vatandaşla farklılıkları olmamalı” dedi.

'Bir senede 60 proje'

Tartışmaya neden olan konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan İYİ Parti Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan şu ifadeleri kullandı:

“Zavlak’ın ifadesi ‘iktidar partisi uhdesinde siyasi kimliği olan kişi, bir senede 60 projeyi geçirebiliyorsa işi düz mimarlık olan kişi neden geçiremiyor’ endişesidir. Burada bir anormallik olduğu aşikar. Alanya Belediyesi ve ilgili başkan bu konuyu net olarak kamuoyuna açıklamalıdır.”

Toklu’dan yanıt

AKP’li Toklu da Zavlak ve Arıkan’a gündeme getirdiği konuya ilişkin açıklama yaptı. Toklu, “Alanya Belediyesine sunulan tüm projeler içinde bizim büromuzun oranı yaklaşık yüzde 3’tür. Bir yıllık sürede hukuka uygun bir şekilde ruhsatlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.