Halk TV Canlı Yayın
AKP'den 'damat' açıklaması
AKP Sözcüsü Ömer Çelik partisinin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “sosyete damat” denilmesiyle ilgili konuştu.

Çelik “Burada herhangi bir bakanımızın uygulamalarını eleştirin, politikalarını eleştirin, demokratik bir haktır. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak Bey'in uyguladığı politikaları tartışırsınız. Ama sürekli olarak aile ilişkileri üzerinden çirkin siyaset yapıyorsunuz, ondan sonra bize cevap verilmiyor diyorsunuz. Bunun neyine cevap vereceğiz?” dedi.

Çelik “Aile meselesini siyaset konusu yapmak bütün partilerin tabanındaki vatandaşlarımız tarafından ahlak dışı olarak nitelendirilmektedir. Israrla CHP sözcüleri tarafından bu ihlal edilmektedir. Bir de sosyete damat diye bir şey uydurulmuştur. Benim bildiğim sayın Bakanımızın babası Sadık Albayrak, statüko sosyete ile mücadele eden birisidir. Sayın Sadık Albayrak'ın yaşadığı hayat, yazdığı kitaplar ortadadır. Statüko sosyetesine karşı mücadele etmiştir” diye konuştu.

Çelik açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye'de bir oligarşik siyaset, ekonomik model oluşmuşsa bunun altında imzası olanlar bugün aile kavramları üzerinden sosyete gibi kavramlar kullanıyorlar. Aile kavramını kim hangi şekilde, hangi sebeple siyaset konusu yapıyorsa yaptığı ahlaksızlıktır. Hangi partide olursa olsun, sağduyulu arkadaşlarımızın, demokrat arkadaşlarımızın olduğunu biliyorum. Temel ahlak değerlerinde uzlaşacağımız alanlar vardır. Zekası, aklı yeten çıkar ekonomi, siyaset, dış politika konusunda argümanını söyler. Siyasi akılla argüman üretemeyince, 4 tane köşe yazarının söylediklerini tekrar etmişlerdir.”

Siyasi partiler ve seçim kanunu AKP gündeminde

Çelik ayrıca "Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'nda yapılacak değişiklikleri MYK'mız değerlendirmeye almıştır" dedi.

Meslek örgütleriyle ilgili yasa değişikliğine dair ise "çeşitli modeller" üzerinde çalıştıklarını söyleyen Çelik "Düzenleme tabii ki demokratik olacaktır" iddiasında bulundu.

ABD'deki gösteriler: 'Yağmacılığa karşıyız'

Çelik ABD'deki gösterilere ilişkin yaptığı açıklamada ise "Burada bizim görüşümüzü eksik yansıtan birtakım değerlendirmeler görüyoruz" dedi. "İsrail'deki bir gazetede bizim şiddet olaylarının arkasında olduğumuz yani Türkiye, İran, Çin ve Rusya ile birlikte tamamen yalan ve provokatif haber çıkmıştır" diyen Çelik "Demokratik değerlere Amerikan toplumu sahip çıkarken tabii ki destekliyoruz ama bunun şiddete, yağmacılığa dönüşmesine karşıyız" diye konuştu.

Çelik İstanbul'un fethinin yıldönümünde Ayasofya'da Kuran okunmasına dair eleştirilerle ilgili "Nedense Yunanistan Dışişleri Bakanı hristiyanların dini duygularına hakaret olduğunu söylüyor" dedi.

Ayasofya açıklaması

"Biz hiçbir hristiyan vatandaşımızın dini duygularına hakaret etmeyiz. İslama düşmanlık sizin coğrafyalarınızda bulunuyor" diyen Çelik kutlamanın dünya mirasına da saygı göstererek yapıldığını savundu. "Bunun kimseye hakaret eden bir tarafı yoktur" diyen Çelik "Tüm Avrupa ülkelerinde minarelerinde ezan sesini yasaklayan tek devlet Yunanistan'dır. Başkentinde cami olmayan tek ülke Yunanistan'dır. İslam düşmanlığı ile yüzleşecek yerde Yunanistan'ın bu konulara girmesi akıl tutulmasından başka bir şey değildir" diye konuştu.

Darbe tartışmaları

Çelik "Türkiye'nin bir darbe gündemi yoktur. Ama CHP'de birilerinin darbecilik gündemi var. Darbeyi zabıtayla mı yapacağız diyorlar. Ben size darbe yapabilirsiniz demiyorum, darbecilik zihniyetinden kendinizi bir türlü kurtaramıyorsunuz diyorum" diye konuştu. Çelik "Ben CHP tabanının böyle bir gündemi olmadığını biliyorum" dedi.