Ağbaba'dan AKP'ye Müslim Soruları

Ağbaba; “Hükümet ile Müslim arasındaki görüşme tutanaklarını açıklayın.”CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Biz sanıyorduk ki Türkiye'deki yetkililer, sadece 'ada'da, 'dağ'da terör örgütüyle görüşüyor....

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Ağbaba'dan AKP'ye Müslim Soruları

Ağbaba; “Hükümet ile Müslim arasındaki görüşme tutanaklarını açıklayın.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Biz sanıyorduk ki Türkiye'deki yetkililer, sadece 'ada'da, 'dağ'da terör örgütüyle görüşüyor. Meğer Ankara'da bakanlık binalarında da şimdi terör örgütü lideri dediklerini ağırlamışlar. Buradan hükümet ile Müslim arasındaki görüşmelerin tutanaklarının açılması çağrısında bulunuyorum. Bakalım Ankara'daki beyler terör örgütüne yardım ve yataklık yapmış mı?” dedi.

Malatya’da partisinin İl Başkanı Enver Kiraz, Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu ve Yeşilyurt Merkez İlçe Başkanı Av. Banu Sevil ile birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKP Hükümeti ile Salih Müslim arasındaki görüşmelerin tutanaklarının açıklanmasını istedi.

Ağbaba’nın açıklaması şu şekilde,

Türk ordusu, dün akşam saatlerindeki Kilis'teki üs bölgesine PYD tarafından açılan ateş sonucu tamamen meşru angajman kuralları çerçevesinde YPG mevzilerini vurdu. Türkiye'nin bir karış toprağına yönelecek her türlü tehdide karşı, bu tehdit kimden gelirse gelsin meşru müdafaa hakkının korunması gerektiğini, bu korunma hakkının CHP olarak sonuna kadar arkasında olacağımızı bir kere daha vurgulamak istiyorum.

“Ortadoğu’nun sultanı olmak istiyor”

Ancak, burada kabul edemeyeceğimiz önemli bir nokta bulunmaktadır. Türkiye'yi 7 Haziran'dan sonra kan gölüne çeviren şey, bir 'tek adam'ın sultan olma hırsıydı. 300'e yakın askerimizin, polisimizin Türk bayrağına sarılı bedenlerinin toprağa verilmesi acısını bizlere yaşatan bu 'tek adam'ın iradesiydi. Şimdi aynı 'tek adam' 'Türkiye'nin sultanı oldum bu yetmez, Ortadoğu'nun sultanı olacağım' diyerek Suriye'de taraf olmamamız gereken bir savaşın başlamasına öncülük etmek istiyor. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Çocuklarımızın Cumhurbaşkanı'nın hırsı nedeniyle şehit olmasını asla izin vermeyeceğiz.

TBMM iradesi gasp edilemez

Hükümetin Dışişleri Bakanı, kara harekatının gerekli olduğunu söylerken, Ankara'daki beyler Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına nasıl daha fazla sokmanın peşindeler. Bu ülkenin partili MİT Müsteşarı'nın iki yıl önce 'Ben öbür tarafa 4 tane adam gönderirim. 8 tane boş alana füze de attırırım. Problem o değil. Gerekçe üretilir' dediği tapelere yansımıştı. Şimdi aynı senaryolarla bir savaş açılması isteniyorsa, buna izin vermeyeceğiz. Hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum ülkeyi savaşa sokma iradesi TBMM'dedir. Hiç kimse TBMM'nin iradesini gasp etmeye kalkışmamalıdır.

Stratejik derinlik masalları

Şimdi PYD ve YPG mevzilerini bombalayanlara şu soruyu sorma hakkımız var. İktidar yetkilileri "stratejik derinlik" masallarıyla Esad'a ömür biçtikleri sırada sıkı sıkıya sarıldıkları Salih Müslim'e şimdi neden "terörist" diyor. Daha birkaç ay öncesinde Müslim'i Ankara'da ağırlayan ve Suriye'nin geleceği için pazarlığı yapan hükümete sormak gerekiyor. PYD, silahlı mücadelesine birkaç ay önce mi başladı da, sizin için şimdi terörist oldu? Peşmergenin Kobani'ye transferine öncülük eden bu hükümet değil miydi? Madem Müslim terör örgütü lideri, PYD de terörist örgüt, o zaman Ankara'da Müslim ile yaptığınız görüşmeleri açıklayın. Biz sanıyorduk ki Türkiye'deki yetkililer, sadece 'ada'da, 'dağ'da terör örgütüyle görüşüyor. Meğer Ankara'da bakanlık binalarında da şimdi terör örgütü lideri dediklerini ağırlamışlar. O halde o görüşmelerin tutanaklarını bilme hakkımız bulunmaktadır. Buradan hükümet ile Müslim arasındaki görüşmelerin tutanaklarının açılması çağrısında bulunuyorum. Bakalım Ankara'daki beyler terör örgütüne yardım ve yataklık yapmış mı? Bunu öğrenme hakkımız bulunuyor.