Adalet Bakanlığı'ndan 'kamuoyunu ilgilendirmez' yanıtı

Adalet Bakanlığı'ndan 'kamuoyunu ilgilendirmez' yanıtı
CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin 29.08

CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin 29.08.2018 tarihinde bilgi edinme yasası kapsamında Adalet bakanlığına sorduğu “ Son 10 yılda cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere işkence ve kötü muamele yaptığı gerekçesi ile hakkında soruşturma açılan personel var mıdır? Sorusuna yazılı olarak cevap veren Adalet Bakanlığı “Kurum içi uygulamalara ilişkin bilgi ve belgeler kamuoyunu ilgilendirmez” diyerek yanıt vermedi.

Adalet Bakanlığı tarafından kendisine verilen bu yanıt karşısında Hakverdi;

“Tutuklu ve hükümlüler ile ailelerinin cezaevinde işkence ve kötü muamele yapıldığı gerekçesi ile bakanlığa ve cezaevleri idarelerine verdiği şikâyet dilekçeleri sürekli artıyor. İlgili idari ve adli mercilerin bu şikâyetleri dikkate alarak personel hakkında herhangi bir soruşturma başlatıp başlatmadığını öğrenmek için Adalet Bakanlığı’na verdiğim bilgi edinmeye verilen “kamuoyunu ilgilendirmez” yanıtı maalesef işkencecileri korur niteliktedir. İşkence ve kötü muamele insanlık onuruna karşı işlenmiş bir suç olarak dünyanın her yerinden demokrasi ve insan hakları savunucularının takip ettiği bir konudur. Adalet bakanlığı işkence ve kötü muamele yapan personeli gizlemek ve korumak yerine gerekli soruşturmaları açarak bu durumu en şeffaf şekliyle kamuoyuyla paylaşmalıdır.”

“Kurum güvenliğini tehlikeye düşüren ya da yararlı olmayan yayınlar yasak”

Cezaevlerinde idare tarafından engellenen ya da yasaklanan yazılı basın ve televizyon kanalları bulunmakta mıdır?” şeklindeki sorusuna ise bakanlığın verdiği yanıtta “kurum güvenliğini tehlikeye düşüren ya da yararlı olmayan yayınlar …” gibi geniş ifadeler kullanıldığını söyleyen Hakverdi;

“Bu tarz ucu açık ifadeler cezaevleri idaresi ve gözlem kurullarına keyfi yetki alanları bırakmakta böylelikle de hakkında toplatma ya da yasaklama olmayan yazılı basın, kitap ve tv kanallarının tutuklu ve hükümlülere ulaşması keyfi olarak engellenmektedir. Tutuklu ve hükümlülerin tarafıma gönderdiği birçok mektupta bu keyfi yasaklardan şikâyet edilmektedir.” Dedi

Bakanlık tutuklu ve hükümlü sayısına cevap veremedi

Adalet Bakanlığı’ndan gelen yazılı cevapta, Eylül 2018 itibari ile 212 Bin 716 kapasiteli 388 Ceza İnfaz Kurumu olduğu belirtilmesine karşın cezaevlerinde bulunan mevcut tutuklu ve hükümlü sayısına yönelik soru ise yanıtsız bırakıldı.

Etiketler :