Halk TV Canlı Yayın
Adalet Bakanı Gül: Bayramdan sonra tüm uygulamalar yumuşatılacak
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, coronavirüs önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Gül, "Bayramdan sonra tüm uygulamalar yumuşatılacaktır, planlarımız hazırdır" dedi.

Noterliklerin normal çalışma düzenlerine bugün itibarıyla başladığını ifade eden Gül, "Covid-19 tedbirleri bayramdan sonra yumuşatılacaktır, tüm planlarımız hazır" diye konuştu.

Kontrollü Sosyal Hayat denilen, yeni normalleşme sürecinde adliyeler, ceza infaz kurumları, noterlikler ve bakanlığa bağlı kurumların yol haritasının planlandığını açıklayan Gül, "Çalışmalarımız 4 koldan sürüyor" mesajı verdi.

Bugün, adalet hizmetlerinde coronavirüse karşı alınan tedbirlere yönelik koordinasyon toplantılarının 9'uncusu gerçekleştirildi. Toplantı video konferans yöntemiyle yapılırken, 12.00'da başlayan toplantıya Adalet Bakanı Abdülhamit Gül başkanlık etti. Toplantıya katılanlar arasında HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, Adalet Bakanı yardımcıları Cengiz Öner, Zekeriya birkan, Şaban Yılmaz, Uğurhan Kuş ve bakanlık bürokratları katıldı.

"Temel insan haklarının değerini çok daha iyi anladık"

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Gül şöyle konuştu:

"Dünyanın başına bela olan virüs din, dil ayırt etmemekte, ırk gözetmemektedir. İdeoloji ayırt etmeyen bu virüsün bizlere öğretmiş ilginç günlerden geçiyoruz. Bu günlerin bize özgürlüklerin bizlere ne denli daha değerli olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. İçinde bulunduğumuz bu karantina günlerinde en temel insan haklarının değerini çok daha iyi hatırlamış, bir kez daha anlamış durumdayız”

Yeni dönemin özgürlükler, hukuk ve adalet açısından daha güzel bir dönem olması temennilerini belirten Gül, "İnsan hakları hukukunu daha da güçlendirmek için önemli bir zemin olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Vaat edilen tüm reformların gerçekleştirilmesi hedefinde olduklarını vurgulayan Gül, "Yaptığımız ve yapmaya çalıştığımız tüm bu çalışmalar hukukun üstünlüğü çerçevesinde temel hak ve özgürlüklere dayalı ve vatandaş odaklı çözümler üretmek içindir" dedi.

Noterler normal seyrine döndü

Noterliklerin bugün itibarıyla normal çalışma dönemine başladığını kaydeden Bakan Gül, “Adli Tıp Kurumu da çalışmalarına yeniden başlamıştır. Önümüzdeki dönemde de Bilim Kurulu rehberliği içerisinde diğer uygulamalarda gözden geçirilerek normalleşmeye adım atılacaktır. Bunları yaparken bilimin sesine kulak vereceğiz, Sağlık Bakanlığının önerilerini takip edeceğiz. Tedbirleri alırken nasıl Bilim Kurulu’nun önerileriyle almışsak, tedbirlerin kalkması sürecini de yine Bilim Kurulu’nun önerileriyle kaldıracağız” diye konuştu.

İnfaz sistemi

“İnfaz boyutu ile adalet sistemi bu tarihi dönemde tarihi bir rol almış durumdadır” diyerek sözlerini sürdüren Gül şöyle devam etti:

“İki hususa bu süreçte dikkat etmek isterim. Birincisi iş yurtları faaliyetleridir. Bu süreçte iş yurtları faaliyetlerini sağlık merkezi çalışmalarına yoğunlaştırmış durumdayız. Bugün bir sağlık çalışanımızın giymiş olduğu bir tulumda, bir vatandaşımızın takmış olduğu maskede kim bilir hangi hükümlünün el emeği bulunmaktadır. Hükümlü ve tutukluların işlemiş oldukları suçlar bu insanların toplumumuzun bir parçası olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bugün iş yurtları kurumu bütün dünyaya örnek olacak şekilde topluma hazırlanma aşamasında çok önemli bir misyonu ifa etmektedir. Üreten, faydalı olan ve faydalı olmaktan mutluluk duyan bireylerin toplum düzeni için, sağlık için vazgeçilmez olduğu açıktır. Burada temel yaklaşımımız insana verdiğimiz değerdir. Hükümlülerin yeniden topluma hazırlandırılması için iş yurtları da çok önemli bir başarı hikayesi ortaya koymuştur. Atölyelerimizde hükümlüler tarafından maskeden tuluma, ameliyat önlüğünden gözlüğe kadar birçok üretim yapılmıştır. 16 Mart’tan bu yana yaklaşık 7 milyon maske üretilmiştir, 900 bin tulum, 2 milyondan fazla gazlı bez, 633 bin tıbbi gözlük imal edilmiştir. Ayrıca 80 ton kolonya, 2 bin 500 ton temizlik malzemesi ve dezenfektan üretilmiştir”