Acil hemşiresi: Temiz hastane kalmadı!

Gaziemir'de devlet hastanesinde acil hemşiresi olarak çalışan Ali Kemal Akgün, hastanelerin durumuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akgün, temiz hastane kalmadığını belirtirken koruyucu malzemenin eksik olduğunu ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Nisan 2020 21:32
Acil hemşiresi: Temiz hastane kalmadı!

Sağlıkçılar, 'Talep Ediyoruz' diyerek geçtiğimiz günlerde yeni tip coronavirüs salgınının yayılımına karşı 10 maddelik bir bildiri yayımlamıştı. 475 sağlık emekçisinin imzaladığı bildirinin imzacılarından biri olan acil hemşiresi ve Genel Sağlık-İş İşyeri Temsilcisi Ali Kemal Akgün "Mevcut hastaneler dışında Covid-19‘lu hastaların yatacağı hastaneler düşünülmeliydi, planlanmalıydı," diye konuştu.

soL Portal'dan Neslihan Koçaslan'a konuşan Akgün, "Hastaneleri virüsten koruyamadık, temiz hastane kalmadı" ifadelerini kullandı.

Salgınların en kritik alanlarından biri olan acil servislerde özel önlemler alınması gerekirken durumun böyle olmadığını ifade eden Akgül, yoğun bakımlarda ya da hastanelerde tanı konulduğu zaman nasıl davranılması gerektiğinin belli olduğunu ancak acil servislerde durumun böyle olmadığını belirtti.

"Bütün hastaneler enfekte olmuş durumda"

Çin'de 10 gün içerisinde inşa edilen pandemi hastanelerini örnek gösteren Akgül, "Bizde bütün hastaneler Covid-19 hastası kabul ediyor, hâliyle temiz hastanemiz kalmadı. Bütün hastaneler enfekte olmuş durumda. Mevcut hastaneler dışında Covid-19'lu hastaların yatacağı hastaneler düşünülmeli, planlanmalıydı," diye konuştu.

Standart prosedürler 1 Nisan'a kadar devam etmiş

Akgül'ün açıklamalarının en çarpıcı noktalarından biriyse, çalıştığı acil servis bölümünde 1 Nisan tarihine değin Covid-19 hastalarının ayrı tutulduğu bir yer olmadığını belirtmesi. Bu tarihe dek, salgın öncesindeki gibi kırmızı-sarı-yeşil alan uygulaması devam etmiş ve gelen tüm hastalara acil ekibi bakmış. Akgül, ateşi olmadığı için yeşil alanda beklettikleri hastaların test sonuçlarının pozitif çıktığını gördüklerini ve ancak bu zamandan sonra izolasyonun başladığını ifade etti. Akgül "Arada geçen süre virüsün yayılmasında etkili oluyor," diye konuştu.

Koruyucu ekipman eksikliği

Akgül ayırca hastanelerde koruyucu ekipman eksikliğine de dikkat çekerek, "Kalite kontrolden geçmemiş, herhangi bir terziden geçmiş şeyleri koruyucu ekipman olarak kullanıyoruz. O yüzden kendimizi güvende hissetmiyoruz," diye konuştu.