Halk TV Canlı Yayın
33 askerin İdlib'de şehit olmasının ardından Bakan Akar'dan ilk açıklama
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'de yaşanan ve 33 Mehmetçiğin şehit olduğu saldırının ardından açıklamalarda bulundu.

Akar, İdlib'deki saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarıyla 200'den fazla hedefin ağır şekilde ateş altına alındığını, 5 helikopter, 23 tank, 10 zırhlı araç, 23 top ve obüs, 5 mühimmat kamyonu, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 3 mühimmat deposu, 2 malzeme deposu, 1 karargah binası ve 309 Suriye Ordusu askerinin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakan Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile geceyi Hatay'da sınırın sıfır noktasındaki Taktik Komuta Yeri'nde geçirdi.

İdlib'e yönelik kara ve hava destek vasıtalarıyla gerçekleştirilen operasyonu sevk ve idare eden Akar, "Ateşkesi sağlamak, göçü önlemek ve bölgede yaşanan insanlık dramını sona erdirmek üzere İdlib'de bulunan birliklerimiz alçakça bir hava saldırısına maruz kalmış, 33 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 32 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır" diye konuştu.

'Birliklerimizin yeri Rusya ile koordone edilmesine rağmen saldırı gerçekleşti'

'Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya Federasyonu'nun sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiş' ifadelerini kullanan Akar, "İlk atışa müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen maalesef saldırı devam etmiştir. Bu hava saldırıları sırasında ambulanslar dahi vurulmuştur. Ayrıca bu saldırı sırasında birliklerimizin etrafında hiçbir silahlı grubun da bulunmadığını burada belirtmek isterim. Hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla derhal 200'den fazla rejim hedefi ağır şekilde ateş altına alınmıştır. Bu atışlar sonucunda 5 helikopter, 23 tank, 10 zırhlı araç, 23 çeşitli cins ve çapta top ve obüs, 5 mühimmat kamyonu, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 3 mühimmat deposu, 2 malzeme deposu, bir karargah binası ve 309 rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir. Atışlarımız ve faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir" diye konuştu.

Rusya: Türk askerlerinin vurulduğunu alana operasyon düzenlenmedi

Rusya Hava Kuvvetleri ise daha önce yaptığı açıklamada, "Türk askerlerinin vurulduğu alanda operasyon düzenlemedi" açıklamasında bulunmuştu. Rusya'nın resmi haber ajansı Russia Today ise Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde "Perşembe günü Suriye hükümeti tarafından yapılan hava saldırısı esnasında Türk birlikleri İdlib eyaletindeki cihatçı militanlarla hareket ediyorlardı" ifadelerine yer vermişti.