Göksu Erdoğan'ın sözlerini unuttu: Hangi projeye hayır dedik?

AKP'nin İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İBB meclisinde söz alarak “Hangi projeye hayır dedik” diye bir çıkış yaptı. Göksu, Erdoğan'ın "topal ördek" sözlerini de onlarca teklifin AKP-MHP tarafından reddedilmesini de unuttu.

Halk TV Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İBB Meclisi toplantısında konuştu. Göksu, CHP grubuna iki soru yöneltti. Sorulardan biri, “İstanbul için hangi projeyi getirdiniz de AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi ‘hayır’ dedi” şeklinde oldu. Diğer soruda ise, “İBB 1,5 yıldır CHP’li bir belediye başkanı tarafından yönetiliyor. Hükûmet İBB’ye gelecek hangi geliri kesti” ifadelerini kullandı.

Göksu’nun bu soruları akıllara AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerde büyükşehirlerin kaybedilmesinin ardından belediye meclislerinin Cumhur İttifakı’nda olduğunu belirterek “Onlar topal ördek” dediği sözleri getirdi.

AKP ve MHP'nin 'hayır' dediği projeler ve öneriler

Göksu’nun ilk sorusundaki, “Hangi projeye hayır dedik” sözleri ise meclisten geçemeyen önerileri akıllara getirdi.

AKP ve MHP oylarıyla reddedilen öneriler şöyle:

  • Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen İBB Şehir Tiyatroları sanatçılarının geri dönüşü için verilen öneri, İBB Meclisi’nde AKP oylarıyla reddedildi. Geri dönüşleri engellenen tiyatro sanatçıları şöyleydi:
  • Yönetmen Ragıp Yavuz, oyuncular; Levent Üzümcü, Cem Baza, Elvan Boran, Ceren Hacımuratoğlu, Pervin Bağdat, Ümit Bülent Dinçer, Irmak Örnek, Ahmet Gürkan Başbuğ, Çimen Baturalp, Özgür Efe Özyeşilpınar, Yasemin Güvenç, müzisyen; Burçak Çöllü, Aydın Yıldız, özel efekt uzmanı Gökçe Selim.
  • AKP ve MHP oylarıyla reddedilen bir diğer öneri ise Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şube Müdürlüğü kurulması teklifi oldu. İBB Meclisi’nde konuya ilişkin konuşan AKP’li Muhammet Kaynar, toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili müdürlük kurulmasına ‘asla müsaade etmeyeceklerini’ beyan etmişti.
  • Bir diğer öneri ise CHP tarafından sunulan ve İETT’deki 9 milyon liralık yolsuzluğa ilişkin soru önergesiydi. Bu önerge de AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Yolsuzluğun araştırılmasına yönelik soru önergesine AKP’li Faruk Gökkuş, “Böyle soru önergesi olmaz” yanıtını vermişti.
  • Bir diğer öneri ise İBB Meclisi’ne sunulan ve yurttaşların ucuza ekmek alabildiği, yoksullara ücretsiz ekmek dağıtılan Halk Ekmek ile ilgiliydi. Bu öneriye göre büfelerin kira sözleşme uzatımı ve yeni büfelerin açılması talep edildi. Öneri, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
  • Sarıyer’de bulunan Beyaz Köşk’ün İBB iştiraki olan Beltur’a verilerek halka açılmasına ilişkin öneri de yine AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
  • Türkiye’de yıllardır tartışması süren cemevlerinin ibadethane statüsüne getirilmesi İBB Meclisi’nde görüşüldü. CHP’nin sunduğu, İstanbul’daki cemevlerinin ibadethane statüsüne getirilmesine ilişkin öneri yine AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

İBB yetkilerine 'tırpan' hamlelerini de unuttu

Tevfik Göksu’nun ikinci sorusu ise hükûmetin 31 Mart ve 23 Haziran sonrası büyükşehir belediyelerin yetki, borçlanma ve gelirlerine attığı ‘tırpanı’ getirdi. 31 Mart’tan hemen sonra yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararıyla belediyelerin temel gelir kaynağı olan metro gelirlerinde kesintiye gidildi.Buna göre; proje maliyeti, merkezi bütçenin vergi gelirinden belediyeye aktarılacak kaynaktan her ay yüzde 5 kesinti yapılarak karşılanır hâle getirildi.

İBB Başkanlığının talep ettiği 4,2 milyar liralık borçlanma yetkisi ise AKP ve MHP oylarıyla 648 milyon liraya düşürülmüştü.

Etiketler :