Gamze Akkuş İlgezdi: Şiddeti kendinize gelin nasihatiyle bitiremezsiniz

Gamze Akkuş İlgezdi: Şiddeti kendinize gelin nasihatiyle bitiremezsiniz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nünde kadına şiddetin raporunu yayınladı. "İktidar erkek şiddetini faili meçhul hale getirdi" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk oldu. İlgezdi'nin gündeminde kadına şiddet vardı. İlgezdi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazırladığı kadına şiddet raporunu sundu. "Bu rapor savcılar eliyle kadına şiddetin meşrulaştığını anlatıyor. Bu raporu biz Adalet Bakanlığı verilerinden hazırladık. 2012-2019 yılları itibariyle hazırlanmış bir rapordur. Çok çarpıcı rakamlara şahit oluyoruz. Kadına şiddete sıfır tolerans olması gerekirken bunun söylemde kaldığını görüyoruz." dedi.

"Şiddeti kendinize gelin nasihatiyle bitiremezsiniz. Yasaları uygulayarak da çözemezsiniz şiddeti iyi hal indirimine son vermek şart" diyen İlgezdi'nin hazırladığı rapora göre:

Son 8 senede kadına karşı fiziki, sosyal ve ekonomik şiddet uygulandığı gerekçesiyle 25 bin 481 kişi hakkında şüpheli sıfatıyla işlem yapan Cumhuriyet Savcıları bu kişilerden 18 bin 551'i hakkında kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle işlem yapmadı. Şiddet uygulayanları cesaretlendiren bu tutum sonucunda faillerin yüzde 73'ü yani her 10 şüpheliden 7'si serbest kaldı. İstatistiklere göre 2 bin 920 günde, Savcılık makamınca her gün sadece 1,6 kişi hakkında kamu davası açıldı. 25 bin 481 ‘şüpheli’den 18 bin 551’i işlem yapılmadı. 2012 yılında faillerin yüzde 47’si hakkında “takipsizlik” kararı verilerken, bu sayı her yıl düzenli olarak artarak 2019 yılında yüzde 82’ye ulaştı. 2012-2019 yılları arasında toplam 1 milyon 608 bin 657 kadın şiddet gördüğü gerekçesiyle mahkemelerden koruma talep etti. Bu veriler, geçtiğimiz 8 senede haftada en az 3 bin 867 kadının erkek şiddetine maruz kaldığını gösterdi. Saatte 23 kadın şiddet mağduru olduğu Türkiye’de şiddet gören kadın sayısı ayrı ayrı 68 il nüfusunu geçmiş durumda. Bu verilere göre Türkiye’de her 50 kadından 2’si şiddet görüyor.

Gündem