Flaş! Kısıtlama mı geliyor? Gündemde olan yeni yasaklar...

Flaş! Kısıtlama mı geliyor? Gündemde olan yeni yasaklar...

Hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi'nin haberine göre koronavirüse karşı yeni tedbirler gündemde.

Vakalarda önlemeyen artış ve ölüm sayılarındaki artış daha sıkı ve daha sert tedbirleri gündeme getirdi. Erdoğan’ın önceki gün yaptığı “Yeni tedbirler almaya mecburuz ve alacağız” açıklamasının ardından 2 kritik kısıtlama öne çıkıyor.

Sokağa çıkma-seyahat yasağı gündemde

Artan vaka sayıları sonrası Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun iki haftadır hafta sonları için 20.00 ila 10.00 arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının hafta içi de dahil edilerek uygulanmaya başlanmasını tavsiye ettiği gündemde. Hafta sonları tam gün sokağa çıkma sınırlaması da gündemde. Ayrıca kritik bazı şehirlere de seyahat (giriş-çıkış) kısıtlaması da getirilebilir. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, önümüzdeki birkaç gün içinde vaka sayılarında azalma olmazsa söz konusu tedbirleri daha da sıkılaştıracak.

HES kodu zorunluluğu

Salgında yüksek risk oluşturan bu yaş gruplarının her gün dışarı çıkabildikleri üç saatlik dilimin azaltılması ya da sadece hafta sonunda dışarı çıkabilecekleri şeklinde yeni düzenlemelerin yapılması planlanıyor. Daha önce yoğunluk olan belli başlı noktaları kapsayan HES kodu zorunluluğu artık tüm Türkiye için Pazar yerlerine getirilebilir. Özellikle de kapalı ve katlı pazarlarda HES koduyla girilmesi üzerinde çalışılıyor.

Ayrıca havaların soğuması sebebiyle seyahat olmayacağı ön görülerek iller arası sınırlama geçtiğimiz kararlarda devreye alınmamıştı. Önümüzdeki günlerde ise virüsün seyrine bağlı olarak şehirler arası yolculuğa da yasak gelebilir. Özellikle vaka sayılarının yüksek olduğu şehirlerden dışarı çıkılmasına izin verilmeyebilir.

Hangi şehirlere yasak gelebilir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kritik illeri açıkladığı son basın toplantısında 15 şehir öne çıkmıştı. Bu iller şöyle; Edirne, Adana, Hatay, Artvin, Aydın, Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Trabzon, Tokat, Zonguldak, Mersin, Osmaniye, Samsun, Muğla, Bursa, İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli

Tüm bunları yanı sıra meskenlerinde izole olması gereken vakaların ve temaslıların dışarı çıkmalarını engellemek amacıyla Kırıkkale'de başlatılan elektronik bileklik uygulamasının ülke genelinde devreye alınacak. HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulamasına da yeni özellikler eklenerek, hasta takibinin kolaylaştırılmasına yönelik farklı adımlar atılacak.

Otellere düzenleme

İçişleri Bakanlığının yayınladığı son dakika genelgesine göre otellerdeki restoranlar sadece otel müşterilerine hizmet verecek, paket servis yapamayacak. Bu yerlere yönelik denetimler artırılacak. Tesislerde yemek yiyenlerin otel müşterisi olma durumu kontrol edilecek. Bu mekanlarda 22.00'den sonra hiçbir surette müzik yayını gerçekleştirilemeyecek.

Gündem