Fikret Bila: İstifanın netleşmemiş olması yönetim zaafıdır

Fikret Bila: İstifanın netleşmemiş olması yönetim zaafıdır
Gazeteci Fikret Bila Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Instagram hesabından yapılan istifanın henüz netleşmemiş olmasını yönetim zaafı ve siyasi güvensizlik olarak değerlendirdi.

Gazeteci Fikret Bila Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Instagram hesabından yapılan istifayı değerlendiren Bila Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın henüz bir açıklama yapmamış olmasını bir yönetim sorunu olarak gördüklerini ifade etti. Bila, "Bakan istifasını ilan ettikten sonra döviz fiyatlarının Türk Lirası lehine gelişmesi, piyasaların ekonomi yönetimine güvenmediğini gösterir. Siyasete güvensizlik burada çok etkili olmuştur." dedi. İbrahim Uslu ise istifayı erken seçimin önüne geçmek için alınan bir tedbir olarak değerlendirdi. 

Canikli iddiası

Berat Albayrak'ın Instagram hesabından yapılan istifa açıklamasından Erdoğan'ın haberdar olduğunu söyleyen Fikret Bila, ekonomideki kötü gidişin sorumluluğunun Erdoğan yerine Albayrak'a kesildiğinin altını çizdi. "Erdoğan bu gidişi başından beri destekledi" diyen Bila, uygulanan 'Faiz nedendir enflasyon sonuçtur' politikasının iktisat bilimine ters olduğunu belirtti. Merkez Bankası'na Naci Ağbal'ın atanmasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Fikret Bila, "Berat Albayrak, Ağbal atamasına sıcak bakmıyordu" dedi ve Merkez Bankası'na Naci Ağbal'ın atanmasının Albayrak'ın gidişine zemin hazırladığını söyledi. Bila, yaşanan ekonomik krize ilişkin "Albayrak'ın yönetimine bir güven yok. Yeni maliye bakanı piyasanın beklediği başta faiz artışı olmak üzere  geleneksel kararları uygulamaya koymazlarsa bu güvensizlik yeniden başlayacaktır" yorumunda bulundu. "Dolar ancak faiz yükseltilirse düşer" diyen Fikret Bila, Berat Albayrak'ın yerine Nurettin Canikli'nin düşünüldüğünü ifade etti.

 

Etiketler :