FED'in faiz kararının ardından dolar rekor kırdı

FED'in faiz kararının ardından dolar rekor kırdı

FED'in dün akşam verdiği faiz kararının ardından dolar/TL 7,55 TL'den, euro/TL 8,88 TL'den, sterlin/TL ise 9,77 TL'den işlem görüyor.

 ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimser değerlendirmesi ve enflasyonun yüzde 2.0'yi aşmasına izin verilecek olmasıyla, ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselmesi doları da destekledi. Fed açıklaması öncesinde dünkü kapanışa doğru 7.50 liranın üzerine yükselen dolar, yeni günde 7.55 ile rekor kırdı.

Fed Başkanı Jerome Powell, Covid-18 krizinden daha çabuk toparlanabilmesi için ABD ekonomisinin daha çok finansal desteğe gereksinimi olabileceğine dikkat çekti.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nun (FOMC), faizleri yüzde 0.00-0.25'de sabit tutulmasına oybirliğiyle karar vermesinin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Powell, ekonomideki toparlanmanın "uygun bir tempoda" ilerlemesine karşın, bazı komite üyelerinin bu temponun yavaşlayarak olması gereken düzeyin altına çekilebileceği uyarısı yaptıklarını söyledi.

Pandemi sonrası uygulamaya koyulan ilk finansal karşılığın "etkili ve güçlü" olduğunun altını çizen Powell, ancak 11 milyon kişinin işini yitirdiğine işaret ederek, bu durumun daha çok destek gerektirdiğini vurguladı.

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) 1,104 ve 1,116 puan arasında dalgalandığı Çarşamba gününü, yüzde 0.37 düşüşle 1,107.11 puanda tamamladı. Kapanışta BIST Sanayi Endeksi yüzde 0.16 artıda, BIST Mali Endeks yatay, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 0.53 eksideydi.

Dolar dün piyasalar açıkken en yüksek 7.5182 TL seviyesine kadar yükselmişti. Kur bu sabah 7.4968 TL’den başladığı seyrinde kısa sürede önce 7.53 TL'ye ardından 7.55 TL kadar çıktı.

Salı günü 8.92 TL ile rekor tazeleyen euro güne 8.88 TL’den başladı, sterlin ise 9.77 TL’den işlem görüyor.

Ekonomi uzmanı Dr. Murat Kubilay Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın programında doların yükselişinin nedenlerini açıkladı

Doğu Akdeniz, ABD yaptırımları, olası bir erken seçim... Ama doların yükselmesinde daha çok dış politikadaki gerilim etken. Sadece FED'in faiz kararına bağlamamak gerekiyor . Dolar bize karşı yüzde 10 değer kazandı.