Fatih'in tablosu İBB'ye emanet

Fatih'in tablosu İBB'ye emanet

15. yüzyılda İtalyan ressam Bellini tarafından çizilen "Fatih portresi" Saraçhane'de sergilenmeye başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), 770 bin sterline satın aldığı tarihi ve kültürel değeri yüksek Fatih Sultan Mehmet portresi sergilenmeye başladı. Fatih Sultan Mehmet'in siparişiyle İtalyan ressam Bellini'ye yaptırılan portre için yüksek güvenlikli bir depolama alanı da oluşturuldu.

Yüksek güvenlikli depolama 

Serginin açılış konuşmasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte yapan İBB başkanı Ekrem İmamoğlu şunları söyledi:

"Hiç kuşkusuz Fatih Sultan Mehmet bu toprakların yetiştirdiği en önemli isimlerin başında geliyor. Fatih Sultan Mehmet hiç şüphesiz müstesna bir isim. Doğu ve batı dünyasını bir sentezle buluşturdu. İstanbul'u farklı inançların bir arada yaşadığı örnek bir başkent yaptı. O dönemin yaygın inanışının aksine portresinin yapılmasını tarihi ve sanatsal açıdan değerli bulan bir isimdir Fatih Sultan Mehmet.

Bu eşsiz eserin fiziki varlığını korumak için gereken her şeyi yapıyoruz. Eserin ortam koşullarından  etkilenmemesi ve güvenlik için Saraçhane Belediye Sarayı'mızın içinde bir depolama alanı oluşturduk. Yüksek güvenlikli, hava sızdırmaz ve özel güvenlikli kapıya sahip depo alanında gerekli iklim ve nem dengeleyici sistem koşullarını sağladık. Ayrıca özel gazlı yangın söndürme sistemi oluşturarak eserin tam güvenliğini sağladık."

Kılıçdaroğlu da açılışta yer aldı

İmamoğlu'ndan sonra söz alan Kemal Kılıçdaroğlu, "İstanbul'u feth eden, çağ açıp çağ kapatan bir önderin portresini göreceğiz. İstanbul 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış, kadim bir kent. Biz bu portreyi yüz yıllar sonra İstanbul'a getiren sayın başkanımıza teşekkür ederiz." diye konuştu.

Kültür Sanat