Fatih Portakal hâkim karşısında

Fatih Portakal hâkim karşısında

Gazeteci Fatih Portakal, sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle 'bankacılık sektörüne olan güveni sarsabileceği' gerekçesiyle hâkim karşısına çıktı. Portakal hakkında 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Gazeteci Fatih Portakal hakim karşısına çıktı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın bankacılık sektörüne olan güveni sarsabileceği gerekçesiyle hakkında 3 seneye kadar hapis cezası istenen Portakal’ın ilk duruşması bugün İstanbul 46’ncı Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Portakal duruşmaya avukatlarıyla geldi. BDDK’nin avukatları da duruşmada hazır bulundu. Savunmasında sadece durum tespiti yaptığını vurgulayan Portakal, “Bankaları ya da BDDK’yi hedef almadım. Herhangi bir itham yok” diye konuştu. Portakal, ceza verilmesi hâlinde hükmün açıklanmasının geriye bırakılmamasını isterken, avukatı ise Portakal’ın beraatini talep etti.

Portakal’ın avukatı Ece Güner, “Suçun maddi unsuru oluşmamıştır. Bir bankanın itibarının zedelenmesi gerekiyor, oysa banka adı bile geçmiyor” ifadelerini kullandı. BDDK’nin avukatları ise şikâyetlerinin devam ettiğini beyan ederek davaya katılma talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanına hakaretten iddianame birleştirilmesi talebi

Hakim, 6 Nisan tarihli paylaşımı nedeniyle Fatih Portakal hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan savcılıkça yeni bir iddianamenin birleştirme talebiyle mahkemeye gönderildiğini belirtti. Hakimin, bu iddianameyi henüz incelemediklerinden kabul edilmediğini söylemesi üzerine Portakal'ın avukatları, "İncelemek isteriz. Ondan sonra savunma yaparız" dediler. 

Duruşma savcısı, söz konusu iddianamenin bu davayla hukuki ve fiili irtibatı bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesini talep etti. Mahkeme, BDDK'nin katılma taleplerinin kabulüne karar verdi. "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddianamesinin incelemeye alınmasına ve kabulü halinde taraflara tebliğine de karar verilerek sanık ve avukatlarına savunma hazırlamaları için süre verilmesine hükmedildi. Duruşma ertelendi. 

Ne olmuştu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakcılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından, Fatih Portakal hakkında Bankacılık Kanunu'nun 74'üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. İddianamede Portakal'ın 6 Nisan 2020 tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında "Tekalifi Milliye'yi hatırlatılıp zor günlerden geçiyoruz' denilerek, mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de. Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef" şeklindeki sözleriyle Bankacılık Kanunu'nun itibarın korunması maddesinin ihlal edildiği belirtildi.