Fatih Altaylı'dan Mustafa Cengiz'e: Beni de mi vurdurtacaksın?

Fatih Altaylı'dan Mustafa Cengiz'e: Beni de mi vurdurtacaksın?

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Havlayanlara Türkçe bir yanıt' başlıklı yazısında Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in üyesi olduğu kulübün resmi sitesinden kendisine saldırdığını yazdı.

Cengiz'in kulübü babasının çiftliği gibi gördüğünü öne süren Altaylı, "Yüreği yetiyorsa gelsin karşıma. Hakaret ettiğimi öne sürüp besleme itlerini üzerime saldırtıyor. Ey Mustafa Cengiz Efendi! Hıncal Uluç yıllarca bağırdı “Beni vurdurtan Mustafa Cengiz’dir” diye bana da niyetin o mu?" ifadelerini kullandı. 

Fatih Altaylı'nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Hakaret ettiğimi öne sürüp besleme itlerini üzerime saldırtıyor. Ey Mustafa Cengiz Efendi! Hıncal Uluç yıllarca bağırdı “Beni vurdurtan Mustafa Cengiz’dir” diye bana da niyetin o mu? Bak efendi, sana hakaret etmiyorum. Galatasaray kulübünün çıkarlarını sana rağmen korumaya çalışıyorum. 19 kulüp diyor ki, “Yahu bu bankalar ile yapmamız için baskı altına alındığımız anlaşmalar kulüpler için ölüm fermanı. Hem faizi yüksek, hem vadesi kısa. Gelin birlik olalım bunun faizini düşürelim, vadesini uzatalım.” Sen ise buna karşı çıkıyorsun. Niye? Daha az faiz ödemek, daha uzun sürede ödemek niye seni rahatsız ediyor, niye? Galatasaray üzerinde hangi oyunları oynuyorsun anlat! Yarın ana para ve faizi dahil yılda 600 milyon TL ödemen geldiği gün ne yapacaksın, gel diğer kulüplerle birlik ol şunu uzat demek Galatasaray’a hakaret mi!

Gelelim üzerime saldığın sürüye. Tribünden arkadaşlarımın kurduğu bu taraftar organizasyonu, bir süre sonra kirli ellere geçti. Başında sağına mafyayı, soluna tarikatları oturtan bir sabıkalı, bu taraftar grubunun sözde lideri oldu. Benim 45 senem o tribünde geçti. Mafya bozuntusu sözde tribün lideri o zaman Galatasaray’da yoktu. Çünkü o, o zamanlar Beşiktaş tribünlerinde amigoluk yapıyordu. Baktı Galatasaray’da rant daha büyük Galatasaray tribününe geldi. O mu Galatasaraylı, güldürmeyin beni. O tribünlerde aslan gibi Galatasaraylılar var, mafya bozuntusu tarikat artıklarına mı kaldı tribünler. Sen onlara kalmış olabilirsin Mustafa Cengiz ama Galatasaray onlara kalmadı!

Ahmet Ağaoğlu ise ayrı bir vaka. Tribünden atlayıp adam kovaladığı, Kupa finalinde bir başkana yakışmayacak hareketler yaptığını söyledim ve o günden beri lehinde tek kelime etmedim. Tribünden atlayan Ali Koç’u da eleştirdiğim gibi. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Kasımpaşa’dan bedelsiz oyuncu almasına ilişkin “şike” ithamlarına karşı ise Kasımpaşa’nın daha önce de Trabzonspor’a verdiği bir oyuncunun parasını alamadığı halde Trabzonspor Avrupa kupalarına katılabilsin diye borçsuzluk belgesi verdiğini, alacağını da 7 yılda tahsil edebildiğini hatırlattım. Kulüplerin zor zamanlarında birbirleri ile dayanışmasının şike olmayacağını söylemek için anlattım bunu da. O belgenin verilmesi için benden aracılık rica eden Trabzonspor yöneticisi genç kardeşim hala orada, canı isterse der ki “Evet Fatih Abi’den ben bu talepte bulundum.” İstemezse de açıklamasın. Canı sağ olsun. Ahmet Ağaoğlu kendi başarısızlığının hesabını hem Trabzon camiasına hem de kendisine destek verenlere vermemek için suçlu yaratmaya bayılıyor.

Ne olmuştu?

Bloomberg HT'de gündemi yorumlayan Altaylı, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz hakkında, "9 kulüp Bankalar Birliği anlaşmasının faizi yüksek, 5 yılda bu parayı ödeyemeyiz diyor. Doğru. Mustafa Cengiz'e, "19 kulüple hareket edin" dedim. Zeka seviyesi beni anlamaktan uzak olduğu için 'Zengine biat' anlıyor. Ali Koç diye algılıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Galatasaray'ın resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"Galatasaray Spor Kulübü Genel Kurulu’nun değerli üyeleri, Galatasaray'ın menfaatlerine en uygun şekilde, Galatasaray'ın kültürünü, örf ve adetlerini taşıyabilecek kişiyi hür iradeleriyle seçerek ona başkanlık görevini tevdi ederler.

Galatasaray başkanına hakaret edenler, onu toplum nezdinde küçük düşürücü laflarla aşağılamaya teşebbüs edenler, rakiplerin bile yapmaya hicap duyacağı şekilde ölçüsüz ve çirkin bir üslupla televizyon kanallarında zarar vermeye çalışanlar ve bilgisizce ahkâm kesenler Galatasaray kültürü ve terbiyesinden bir nebze nasibini almamış insanlardır.

Bu bağlamda Bloomberg Kanalı'nda, gazetecilik kisvesi adı altında Başkanımız Mustafa Cengiz'e yönelik küçük düşürücü ifadeler ile hakaret içeren beyanlarda bulunan bu kişiyi yakışıksız üslubu ve sarf ettiği sözler nedeniyle şiddetle kınıyoruz.

Bu zatın yine aynı program içerisinde her şartta takımına destek veren büyük Galatasaray taraftarları için kullandığı ifadeler de kabul edilemez niteliktedir.

Söz konusu kanalda yapılan programda Fatih Altaylı'nın kullandığı ağır hakaret içeren açıklamaları hakkında gerekli hukuki girişimler ve disiplin işlemleri başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Spor