Esnafın açılma sevinci kursağında kaldı

Kontrollü normalleşme kapsamında kafe ve restoranlar açıldı ancak alkollü restoran işleten esnaf kara kara düşünüyor. Saat 19.00'dan sonra iş yapmaya başlayan bu kesim, alınan karar doğrultusunda bu saatte hevesle açtıkları dükkanlarını kapatmak zorunda.

Eğlence mekanları da tıpkı diğer işletmeler gibi açılma hazırlığına başladılar, masalarını kurdular ancak 100. günde gelen açılma kararına sevinemediler.

Haber: Dilan ALP- Kameraman: Murat Erkmen

Kara kara ne yapacağını düşünen esnaf umudunu cumartesi gelecek müşteriye bağladı. Katlanarak artan borç yükü içinde o da faturaları ödemeye yetmeyecek. Aylardır işsiz olan çalışanlarınsa ancak bir kısmı işinin başına dönebilecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DE BİTİYOR

Mart ayında ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneği de sonlanacak. Restoran çalışanları için yeni bir çıkmaz da bu noktada başlayacak.

Beyoğlu'nun 27 yıllık eğlence mekanlarından birinin işletme sahibi Fuat Akyol yaşadıklarını "Restoranlar açıldı deniliyor. Biz artık hangi kategoriye girdiğimizi, gerçekten bu ülkede yaşayıp yaşamadığımızı da bilmiyoruz. İsmimizi zikreden hiç kimse de yok. Biz batıyoruz. Batarken işsiz kalan işçilerimizin tazminatını nasıl ödeyeceğiz bilen yok" sözleriyle anlattı. 

Gelinen noktada mekan kira borçları nedeni ile davalık ve tahliye kararı bekliyor. Geçen yıl Mart ayında önlemler için kapanan kilit 1 yıl sonra tahliye için açılmış olacak.