Ermenistan parlamentosu Paşinyan'ın azli için toplanıyor

Ermenistan parlamentosu Paşinyan'ın azli için toplanıyor

Ermenistan parlamentosu, bu akşam olağanüstü toplanıyor. Muhalefet, protestocuların talepleri sonrası Paşinyan'ın azli talebiyle parlamentoyu toplantıya çağırdı. Yapılan açıklamada yeterli imzanın toplandığı kaydedildi.

Erivan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmaları sonlandıran anlaşmayı imzalaması sonrası Ermenistan’da protestolar hız kesmeden sürüyor.

Protestocular Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya çağırıyor. Anlaşmanın duyurulduğu gece hükûmet binasını basan protestocular, daha sonra parlamento binasına yöneldi.

Ermenistan parlamentosunda ise Paşinyan’ın muhalifleri parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırdı. Muhalefet Paşinyan’ın azlini istiyor.

"Yeter sayıda imza toplandı"

Aydınlık Ermenistan partisinin lideri, parlamentoda olağanüstü oturum için yeter sayıda imzanın toplandığını kaydetti. Sputnik’te yer alan bilgiye göre olağanüstü oturum Ermenistan saatiyle saat 20.00’da yapılacak.

Paşinyan'ın blokunun oyu gerekiyor

Öte yandan verilen bilgide oturumun gerçekleşmesi için 33 milletvekilinin imzası yeterken; yeterli çoğunluk için 67 milletvekilinin imzası gerekiyor. Bunun için de Paşinyan’ın liderlik ettiği Benim Adımım blokunun üyelerinin de imza vermesi gerekiyor.

Fotoğraf: Sputnik