Ermenekli madenci: 6 aylık bebeklere gaz sıkıldı

Ermenekli madenci: 6 aylık bebeklere gaz sıkıldı

1 yıldır tazminatlarını alamayan Ermenekli madencilerin yürüyüşüne jandarma müdahale etti. Müdahaleye uğrayan madencilerden İbrahim Yılmaz, yaşananları Halk TV'de anlattı.

Soma'da 8 yıl ve Ermenek'te 1 yılı aşkın bir süredir tazminatlarını alamayan madenciler Ankara'ya yürümek istedi. Madencilerin yürüyüşüne polis ve jandarma 12 Eylül'de müdahale etti. Müdahale Anayasa Mahkemesi'nin, "Karayollarında yürüyüş düzenlenemez" kararını iptal etmesine rağmen gerçekleşti.

Darp edilip hastaneye kaldırılan madencilerden İbrahim Yılmaz, Fatma Nur Ak'ın sunduğu Gündem Özel'e bağlandı. İbrahim Yılmaz, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Dün Ankara'ya yürüyeceğimizi bildirmiştik. Çevik Kuvvet ekipleri, maden çıkışında bizi engellemek için barikat kurdu. Karaman Alay Komutanı ve Ermenek Jandarma Komutanı da vardı. Bize bu yürüyüşü yapamayacağımızı söylediler. Biz derdimizi anlattık. 'Bizim sorunumuz değil, duygu sömürüsü yapıyorsunuz.' dediler. Ailemiz çocuklarımız da yanımızdaydı. Alay komutanı bize alaycı bir tavırla, 'Çocuklarınızı kullanmayın.' dedi. Biz gözaltıysa razıyız, gözaltına alın bizi, dedik. O anda Alay Komutanı'nın emriyle jandarma plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti. Yere düşen bir arkadaşımı kaldırmak için eğildiğimde bir astsubay doğrudan yüzüme biber gazı sıkıp copla vurarak bayılmama neden oldu. Orada 6 aylık bebekler vardı. Biz çocuklar zarar görmesin diye gözaltına alınmayı kabul etmiştik. Onlar saldırmayı seçtiler. 6 aylık bebeklerin üzerine biber gazı sıkıldı. Arkadaşlarımızın hastanede darp raporu almasına müsaade edilmedi. Arkadaşlarımız ambulansa bindirildikten sonra, maden çıkışında indirilip ekip otolarına bindirildi.