Erdoğan’ın sarf ettiği sözlerin perde arkası çıktı

Erdoğan’ın sarf ettiği sözlerin perde arkası çıktı
Sabah Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin 19. Kuruluş Yıl Dönümü kutlamasında yaptığı konuşmada sarf ettiği sözlerin perde arkasını yazdı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  İstanbul Sözleşmesi ile ilgili sarf ettiği bu sözler kafalarda soru işareti yararmıştı: “Şimdiye kadar oluşan uluslararası külliyatından da istifade ederek tercüme metinler yerine artık kendi çerçevemizi kendimiz belirlememiz gerekiyor. Hani diyordum ya 'Kopenhag kriterleri' diyeceğimize 'Ankara kriterleri' der ve yolumuza devam ederiz. “

Bu sözlerin perde arkasını Sabah Gazetesi yazdı. Gazetenin haberine göre, iktidar ya 4’üncü maddedi değiştirecek ya da sözleşmeyi iptal edecek.

Sabah’ın haberi şöyle: "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir çalışma yürüttüğü öğrenildi. Edinilen bilgiye göre sözleşme yeniden yorumlanıyor. Tartışmalara sebep olan 'Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması' konusunu düzenleyen 4. maddede geçen 'cinsel yönelim' ve 'toplumsal cinsiyet kimliği' ifadelerine şerh konulabilmesi gündemde. Bununla ilgili de alternatif metin hazırlığı yapılıyor. AK Parti kurmayları "Kadına şiddete sıfır tolerans mücadelemizi sürdüreceğiz. Fakat tartışmalı maddelere şerh gündeme gelebilir, bu metinle yolumuza devam ediyoruz, diyebiliriz" dedi. Hukukçu kurmaylar, sözleşmeden çıkılması durumunda ise iki ayrı yol haritası belirledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Kopenhag yerine Ankara Kriterleri ile devam ederiz' sözlerinden yola çıkılarak yeni bir sözleşmenin de oluşturulabileceği ifade ediliyor. AK Partili kurmaylar, bu durumda yasal boşluklar ve düzenlemelere ilişkin de bir rapor hazırladı.

Sözleşmeden çıkılırsa, kadına şiddet yasası için düğmeye basılacak. Çalışmalar ise, önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak, son kararı bu ay içinde Cumhurbaşkanı'nın vermesi bekleniyor."

Etiketler :