EMO'dan tepki: Nükleer Santral yanlışından derhal vazgeçin

Mersin'de Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında meydana gelen patlamanın ardından Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ bir açıklama yaptı ve "Nükleer Santral yanlışından derhal vazgeçin" dedi.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında dün bir patlama meydana geldi. Mersin Valiliği, patlamanın planlı patlatma olduğunu söyledi ancak Büyükeceli bölgesindeki evlerde ve seralarda hasar meydana geldi. Valilik, hasarların tespitine yönelik komisyonun kurulduğunu ve gerekli çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

"Derhal vazgeçin"

EMO Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. "Akkuyu Nükleer Santral inşaatı pandemi döneminde çevre ve insan sağlığını hiçe sayan uygulamaları ile gündemde kalmaya devam ediyor" denilen açıklamada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın ziyareti hatırlatıldı. Özdağ şunları söyledi: 

"Sanayii ve Teknoloji Bakanı Sayın Varank'ın iki gün önce şantiye sahası ziyaretinden sonra dün çok şiddetli bir patlama ile sayın Varank'ın ziyaretinin sanki inşaat faaliyetlerini hızlandırması gibi bir sonucu doğurduğunu görüyoruz."

"Nükleer Santral yatırımları 60 yıl öncesinin sonuçları öngörülemeyen yanlışlarıdır"

"Biz bir kez daha söylemek istiyoruz.  Nükleer Santral yatırımları 60 yıl öncesinin sonuçları öngörülemeyen yanlışlarıdır.  Türkiye başka ülkelerin yanlışları üzerine gelecek inşa edilemez. Sayın Bakan Varank, şantiye ziyaretinde nükleer santral yatırımı ile ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğini ifade etmiş. Bir kere daha soruyoruz. Kaynak yabancı, yatırımcı yabancı, santral ülke topraklarında ama o topraklar başka bir ülkeye kiralanmış, üretim yerli. Nasıl olacak da Türkiye böyle bir formül içerisinden dünyanın ilk 10 ekonomisine girmeyi başaracak.

Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Türkiye başka ülkelerin alternatifsiz yanlışları üzerine geleceğini kuramaz. Nükleer santral inşaatında yaşanan bu patlama bize geleceğin nasıl olacağını göstermesi açısından öğretici olmalıdır. Nükleer Santral yanlışından derhal vazgeçin"