Halk TV Canlı Yayın
Uzel işçilerinden adliye önünde direniş
Uzel Traktör Makina fabrikasının 11 yıl önce kapanmasının ardından tazminatlarını ve maaş alacaklarını alamayan işçiler, DİSK Nakliyat-İş Sendikası’nın desteğiyle mücadelelerini sürdürüyor.

İşçiler, dün fabrika satışının iptali talebiyle açtıkları davanın duruşmasına katılmak için İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne geldi. Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan işçiler, “Hileli satış durdurulsun, tazminat hakkımız gasp edilemez” dedi.

BirGün'den Meltep Demiralp'in haberine göre; fabrikanın arazisiyle birlikte değerinin çok altında bir fiyata Vera Varlık’a satıldığını söyleyen işçiler, önümüzdeki günlerde hem fabrikada hem de Vera Varlık’ın önünde eylemler yapacaklarını duyurdu.

HUKUK VARSA BU SATIŞ DURDURULMALI

Açıklamada konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “Eğer adalet ve hukuk varsa Uzel Makina fabrikası ve arazisinin satışı durdurulmalıdır. Fabrikanın değerine satılması ve işçilerin yasal haklarının ödenmesi için mücadelemiz sürecek” dedi.

Uzel Makina işçisi Suat Bektaş ise BirGün’e yaptığı açıklamada, fabrikanın 2008 yılında kapatılmasının ardından kendilerine 500’er lira dağıtıldığını, tazminatlarının ise ödenmediğini belirtti. Bektaş, “Hiçbir yetkiliden sorularımıza cevap alamıyoruz. Uzel’in arazileri de satın alındı. Biz diyoruz ki 11 yıldır mağduruz, alacaklarımızı verin. Bu süre zarfında arkadaşlarımız maddi manevi hak kayıplarına uğradı. Bunun bir sorumlusu da ülkeyi 18 yıldır idare eden AKP iktidarıdır” diye konuştu.

İŞÇİLERİN HAK TALEBİ ÖTELENİYOR

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Eyüpsultan Belediye Başkan adayı olan Emel Bilenoğlu da işçilere destek verdi. Bilenoğlu, “Uzel işçileri şu an bir çıkmaz sokağın içinde, işçilerin hak talepleri devamlı öteleniyor. İşçiler fabrika kapandığı zaman tazminatlarını almış olsalardı, alacakları rakam ev almaya yetiyordu. Ancak şu anda teklif edilen rakam, borçlarını bile kapatamayacakları kadar küçük. İşçilerin haklı mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.