Halk TV Canlı Yayın
Soma'da madenciler meydanlarda: Hepimiz buradayız, artık yeter!
Soma'da maden işçileri meydanlara çıktı. Tazminat mağduru işçiler, Soma Kaymakamlık Meydanı'nda "Madenci tek kuruşunu kimseye bırakmaz" sloganıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Gazete Rüzgârlı'da yer alan habere göre, Bağımsız Maden İş adına sendikaya bağlı avukat ve uzman; Enerji Bakanlığı Hukuk İşleri genel müdürü ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TKİ) avukatları arasında tazminat ödemelerine dair bir toplantı gerçekleşti. Ancak Birleşik Maden İş sendikasından yapılan açıklamada, tazminat ödemelerinde sorun yaşandığı ve uzlaşılamayan konular olduğu kaydedildi.

Hakları için yürüdüler

Bunun üzerine eyleme çıkan tazminat mağduru madenciler; Geventepe madeni kapatıldığında kesintisiz biçimde Eynez madeninde çalışmaya başlayan ancak Eynez'deki işlerinden çıkarıldıklarında buradaki çalışmalarının ödemelerinden başka bir şey alamayacak olan işçilerin hakları için yürüdü.

Sendika, bu haklar üzerinde uzlaşma sağlanamadığını belirtirken; Atabacası, Işıklar ve Uyar Madencilik işçileri için TBMM'deki temaslarının sürdüğünü ifade etti.

"Bu ülkenin 5'te 4'ünü oluşturan emekçiler mutlaka hesap soracak"

Çok sayıda işçinin katıldığı eylemde "Bugün üretim bantlarında, atölyelerde, plazalarda, tarlalarda; bu ülkenin 5'te 4'ünü oluşturan emekçiler mutlaka hesap soracak, unutulmayacak" denildi.

İşçilerin "Takipteyiz" şiarıyla başladıkları eylemlerini sürdüreceklerini belirttikleri açıklamada, 2007 yılında Uyar Madencilikte çalışırken iş kazası sonucu yaralanan ve tazminat hakkı gasp edilen madenci İdris Sarıkaya, "Mahkeme kararı parçalandı gitti, biz parçalanmadık. Hepimiz buradayız, meydandayız. Bize söz verenler nerede? Artık yeter" şeklinde konuştu.