Halk TV Canlı Yayın
Philip Morris, Gıda-İş'e örgütlenen 2 işçiyi işten çıkarttı
DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası, Philsa Philip Morris (Marlboro) fabrikasında sendikal örgütlenme sürecinde iki üyelerinin işten çıkarılmasına İzmir Torbalı’da bulunan fabrika önünde yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Yapılan basın açıklamasında konuşan Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, koşulların bu fabrikada sanıldığını gibi iyi olmadığını söyleyerek işçilerin performansa dayalı zam adı altında yarış atı gibi mücadele ettirildiklerini belirtti.

Aslan, “Şirket, merkezi PMI ile örtüşmeyen etik kuralları tanımayan bir yol izlemiştir. Sürekli ülke şartları öne sürülerek haklar ve zamlar geriye çekilmiştir. Sendikal örgütlenme başladığı tarihten itibaren, örgütlenmeyi kırmak için çeşitli yollara başvuran yetkililer, son olarak sendikal örgütlenme yapan iki işçi arkadaşımızı işten çıkararak işçilere geri adım attırmak istemektedir. İşlerine geldiğinde ‘Biz PMI etik kurallarıyla çalışan bir aileyiz’ derken, işlerine geldiğinde ‘Biz Türkiye Marlboro’yuz’ diyerek bu işin içinden çıkamazlar” ifadelerini kullandı.

“ÖRGÜTLENMEYE SAYGI DUYULMALI”

Fabrika yetkililerinin bu süreç içerisinde duyarsız kaldıklarını vurgulayan Aslan, “Bizler gerek burada gerekse uluslararası alanda bu yanlıştan dönülmesi için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Yetkililerin bu yanlıştan geri dönmelerini atılan işçilerin geri işe alınmasını istiyoruz. Yasalara ve anayasaya uyulmasını istiyoruz. İşçilerin haklarını tırpanlayıp çalışma koşullarını ağırlaştıran bu çalışma düzenine son verilmesi, sendikal örgütlenmeye saygı duyulmasını istiyoruz. Daha fazla huzursuz bir çalışma ortamı oluşmaması ve iş barışının sağlanması için geç olmadan yetkililere buradan tekrar sesleniyoruz, gelin işçilerin sendikal hak ve özgürlüklerine saygı gösterin ve çağrımıza yanıt verin. Yaşanan bu süreci konuşarak çözelim" şeklinde konuştu.