Halk TV Canlı Yayın
İzmir'de işçiler, DİSK'in çağrısıyla iş bıraktı: Genel greve hazırız
DİSK'in çağrısıyla bağlı sendikalara üye işçiler, kıdem tazminatı ve vergi adaleti talepleriyle yarım günlük iş bırakma eylemi yaptı. İşçiler, genel greve hazır olduklarını da belirtti.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla bağlı sendikalara üye işçiler "Kıdem tazminatı gasbına hayır, vergi adaleti şimdi" sloganıyla yarım günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirerek kitlesel basın açıklaması yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde çalışan birçok birimdeki işçi yarım günlük iş bırakırken, itfaiye, İzsu acil birimde ve ESHOT'ta çalışanlar iş bırakmadı.

Evrensel'de yer alan habere göre, Konak Eski Sümerbank önünde yapılan kitlesel basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Genel Sekreteri Şükret Sevengen, Genel-İş Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, Güvenlik Sen Genel Başkanı Serdar Aslan katılırken, Türk-İş Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, KESK İzmir Şubeler Platformu, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, emek ve demokrasi güçleri, 181 gündür direnen Aliağa Belediyesi işçileri de eyleme destek verdi.

"Ülkenin en önemli sorunu işsizlik"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yaşadığımız sorunların psikolojik olmadığını kendi hayatlarımızdan görüyoruz. Ama sizler bu ülkede yaşanan ekonomik krizi yoksulluğu yok saydıkça bilin ki sorunlar çözülmüyor daha da büyüyor. Bu ülkenin en önemli sorunu işsizliktir, yoksulluktur. Madem işler yolunda neden işsizlikte cumhuriyet tarihinin rekorlarını yaşıyoruz. Bu ülkede her 4 gençten 1’i işsiz. Bu kadar yüksek genç ve kadın işsizliği ekonomik veri olmanın ötesinde ülkenin geleceğini tehdit etmekte. Bunun sonucunda yaşanan intiharlar yüreğimizi acıtıyor. Siz bunları inkar ettikçe büyüyor. 17 yıldır ülkeyi yönetenleri, ülkenin krize girmesine sebep olanları krizin faturasını üzerimize yıkmaya çalışan politikalardan vazgeçmeye ve derhal adım atmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

"Genel grev kararına hazırız"

Talepleri yineleyen Çerkezoğlu, “Vergiyi tabana yayacağız diyorlar. Devletin topladığı verginin neredeyse tamamını işçiler ödüyor. İnsaf edin! Bu ülkede eğer bir vergi politikası konuşulacaksa vergiyi tabana değil tavana yayın. Az kazanandan az, çok kazanandan çok alın. Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılsın. Genel tüketim maddelerindeki KDV sıfırlamalı. Vergi yoluyla daha da yoksullaştırmaya çalışanlara karşı vergi talebini daha da yükseltmeye kararlıyız. Haklı olmak yetmez; taleplerimiz için yan yana gelmek ve mücadele etmek gerekir. Genel grev kararına biz İzmir'de hazırız” dedi.