Ekinler Endüstri, 20'si kadın 24 işçiyi işten çıkarttı

Ekinler Endüstri, 20'si kadın 24 işçiyi işten çıkarttı

Manisa’da kurulu Ekinler Endüstri’de 2 günde 24 işçi, sendikalaştıkları için işten çıkartıldı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan ve elektrik malzemeleri imalatı yapan Ekinler Endüstri’de Türk Metal Sendikasında örgütlenmeye çalışan 24 işçi işten çıkartıldı.

BirGün'de yer alan habere göre; işten çıkartılan 24 işçinin 20'sinin kadın olması da dikkat çekti. Konu hakkında açıklama yapan Türk Metal Sendikası Manisa 1 No’lu Şube Başkanı Ercan Dereli, "Fesih nedenini üretimde daralma olarak açıklayan işveren, ertesi gün ise alay edercesine yeni çalışanları işe başlatmaktadır. Aslında çıkarılanların tek suçu hak ettikleri ücreti alabilmek ve çalışma şartlarını iyileştirebilme düşüncesi ile sendikaya üye olmalarıdır" dedi.

"BASKICI TUTUMUNUZU ARTIK SONLANDIRIN"

İşçilerin, iş güvenceleri ortadan kaldırılmak istenmekte olduğunu belirten Dereli, "Soruşturmalar, mobbing, tüm baskı araçları kullanılarak var olan üyelerimiz istifa etmeye zorlanmakta, yeni üyelikler engellenmeye çalışılmaktadır. Ekinler endüstri yöneticileri kadın üyelerimizin çoğunlukta olmalarını fırsat bilip sırf kadın olmalarından kaynaklı daha rahat sindirebileceklerini düşündükleri için e-devlet üzerinden zorla kendi gözlerinin önünde çıkış yapmalarını istemekte, işyerinde her geçen gün baskılarını arttırmakta ve kanunlar karşısında suç işlemektedirler. Ekinler Endüstri yöneticilerine sesleniyorum; işyerindeki kaos ortamı bir an önce son bulmalıdır. Maddi çıkarlarınız gözünüzü döndürmesin, emekçilerimizin alın teri ağzınızı sulandırmasın. Çalışanlar üzerindeki baskıcı tutumunuzu artık sonlandırın. Ekinler Endüstri Emekçi Kadınlarının işteki durumunun iyileştirilmesi amacıyla kanun ve kurallar eksiksiz olarak uygulanmalı, tüm ilgili taraflar üzerine düşeni yapmalı, sorumluluklarını bütünüyle yerine getirmelidir. Öncelikle, kadınlara rahatsızlık duymayacakları çalışma ortamları sunulmalıdır" diye konuştu.