Halk TV Canlı Yayın
Cam işçileri, Kristal-İş yöneticilerini "İrademize saygı duyun" diyerek şubeye sokmadı
Eskişehir’de Kristal-İş Sendikası’na üye cam işçileri, geçen hafta Eskişehir Şubesi yönetimini görevden alan Genel Merkez yöneticilerini şube binasına sokmadı. Binanın önünde arbede yaşandı.

Eskişehir’deki cam fabrikalarında çalışan işçiler, Eskişehir Şubesi yönetimini geçen hafta görevden alan ve yerine atama yapan Kristal-İş Sendikası Genel Merkez yöneticilerini şube binasına sokmadı. Binanın önünde arbede yaşandı. İşçiler, “Atama değil, sandık istiyoruz” dedi.

Eskişehir Şube yönetimi, üyelerinin talebi üzerine delege seçimi kararı almış, Genel Merkez ise bunun tüzüğe aykırı olduğunu iddia ederek şube yönetimine geçen hafta geçici olarak görevden el çektirmişti. Bunun üzerine Şube Başkanı Erdal Akyazı, şube yöneticileri ve işçiler, işçinin iradesine saygı duyulması ve sendika içi demokrasi talebiyle binada oturma eylemi başlatmıştı.

İşçiler etten duvar ördü

Nöbet eylemi sürerken Genel Merkez yönetimi, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısını Eskişehir Şube’de yapma kararı aldı. Genel Başkan Yardımcısı Selim Çallı ve çeşitli illerden temsilciler dün şube binasına geldi. İşçiler ve görevden el çektirilen şube yöneticileri ise toplantıya izin vermedi. İşçiler şubenin önünde adeta etten duvar ördü.

Yöneticileri şube binasına sokmayan işçiler ile sendika yöneticileri arasında arbede çıktı. Arbedeye çevik kuvvet müdahale etti. Polis iki grup arasına set çekse de üyeler arasında sözlü atışma devam etti. Ardından Kristal-İş Genel Başkan Yardımcısı Çallı ve diğer yöneticiler, suç duyurusunda bulunmak üzere karakola gitti.

"Tek talebimiz sandık"

Kristal-İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı, “Bugün burada görevden alınmış bir şube başkanı olarak açıklama yapıyorum. Görevden el çektirilmemizin nedeni şu: Fabrikalarımızda üye arkadaşlarımız imza toplayarak şubeye seçim talebiyle geldi ve biz de bu seçim talebini, tüzükte yer alan ‘Söz ve karar tabanındır’ ilkesi doğrultusunda genel merkezimize götürüp, seçim talep ettik. Genel merkezimiz bize ‘Seçim yapamazsınız’ dedi. Bizim tek talebimiz fabrikalara sandık koyulması. Başka hiçbir talebimiz yok” dedi.

Mahkeme yürütmeyi durdurdu

Kristal- İş Eskişehir Şubesi Başkanı Erdal Akyazı, sendikanın yönetimi tarafından görevden alınmasının ardından, avukatı aracılığıyla yürütmeyi durdurma talebinde bulunarak İstanbul Anadolu Adliyesi 28'inci İş Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Mahkeme, Erdal Aktazı'yı haklı görerek görevden el çektirilmesi kararının durdurulmasına karar verdi. Kararı sosyal medyadaki hesabından duyuran Erdal Akyazı altına da “Hukuk kararını verdi. Bütün taleplerimizi kabul etti. Göreve iade ve yönetim kurulu kararının durdurulmasına karar verdi. Bütün arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Ne demiştik, doğrunun söyleyecek sözü bitmez" diye yazdı.