BP, işçilere verdiği zammı geri çekti

BP Petrolleri AŞ Gemlik Tesisleri'nde petrol fiyatlarının düşmesi sonrası şirket, önce nisanda işçilere yaptığı yüzde 17'lik zammı 3 aylığına ertelediğini açıkladı daha sonra bu zammın verilmeyeceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Mayıs 2020 17:47
BP, işçilere verdiği zammı geri çekti

Yaklaşık 70 emekçinin çalıştığı tesislerde işçiler, geçtiğimiz yıl ikramiye haklarının da elinden alındığını anlatırken, "BP küresel bir fırma. Her yıl yüz milyonlarca dolar kâr elde ediyorlar. Ama kârları bir milyon dolar bile düşse bizim ücretlerimize göz dikiyorlar" ifadelerini kullandı.

"30 yıllık işçi 4 bin lira civarında maaş alıyor, yılda 10-20 liralık zamlar yapılıyor"

BirGün'de yer alan habere göre; şirketin kârı göz önüne alındığında zaten düşük ücretlerle çalıştıklarını anlatan işçiler, “30 yıllık işçi 4 bin lira civarında maaş alıyor. Yıllarca 10-20 liralık zamlar yapıldı. Eskiden burada Petrol-İş örgütlüymüş, ancak tasfiye edilmiş. Şimdi durumumuz bu. İnsanlar hem işsiz kalmaktan korktukları hem de tazminatlarının yanmasını istemedikleri için tüm bu hak gasplarına karşı sessiz kalıyor. Fabrika durmadan sosyal haklarımızı gasp ediyordu, şimdi de maaşımıza göz dikti” ifadelerini kullandı.

1998 yılından bu yana sendikasız çalışıyorlar

Öte yandan tesislerde coronavirüse karşı gerekli önlemlerin alındığını, kendilerine dönüşümlü olarak ücretli izin kullandırıldığını söyleyen işçiler, “Ama şimdi yıllık izinlerimizi kullanmamızı istiyorlar” diye konuştu. İşçiler, 1998 yılından beri sendikasız olarak çalışıyor.

BP, 2020'nin ilk çeyreğinde 800 milyon dolar kâr etti

İngiliz enerji şirketi BP’den önceki gün yapılan açıklamada, şirketin bu yılın ilk çeyreğindeki kârının, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 2,4 milyar dolardan 1,6 milyar dolar düşüşle 800 milyon dolara gerilediği belirtilmişti.