Türk Beyaz Eşya Devi İngiliz Whirlpool'u Satın Alıyor! Avrupa'nın Devi Olma Yolunda Büyük Bir Adım

Türk Beyaz Eşya Devi İngiliz Whirlpool'u Satın Alıyor! Avrupa'nın Devi Olma Yolunda Büyük Bir Adım
Arçelik'in Amerikalı beyaz eşya üreticisi Whirlpool'un Avrupa operasyonlarını satın almasına İngiltere'nin rekabet düzenleyici kurumu da onay verdi.

Arçelik ve Whirlpool'un Ocak ayında açıkladığı bir anlaşma doğrultusunda, Arçelik'in büyük ev aletleri, küçük ev aletleri ve tüketici elektroniği gibi Avrupa birimleri ile Whirlpool'un Avrupa operasyonlarının birleşmesi planlanıyor. İngiltere'nin rekabet düzenleyici kurumu olan Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), bu birleşmeye ön izin verdi.

onay1.jpeg

onay3.jpeg

CMA, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve pişirme aletleri gibi ev aletleri pazarında rekabetin azaltılma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. Bu kararın ardında, Arçelik'in Whirlpool'un Avrupa operasyonlarını satın almasının rekabeti olumsuz etkilemeyeceği yönündeki değerlendirmeler yer alıyor.

Avrupa Birliği'nin rekabet düzenleyicileri de Ekim ayında bu birleşmeyi onaylamıştı. Yeni şirketin yüzde 75'i Arçelik'e, yüzde 25'i ise Whirlpool'a ait olacak. Bu birleşme ile Arçelik ve Whirlpool'un Avrupa'daki işletmeleri, ortak bir şirket altında birleşerek faaliyet gösterecek. Whirlpool'un Avrupa'daki markaları arasında Ariston, Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg, Bauknecht, Polar ve Laden bulunmaktadır.

onay2.jpeg

Ocak ayında açıklanan anlaşmaya göre:

Arçelik ve Whirlpool'un Avrupa'daki işletmeleri yeni bir şirket altında birleşecek.

Yeni şirketin yüzde 75'i Arçelik'e, yüzde 25'i ise Whirlpool'a ait olacak.

Whirlpool'un Avrupa'da sahibi olduğu markalar arasında Ariston, Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg, Bauknecht, Polar ve Laden yer alıyor.

Anlaşmanın tamamlanması için 2024'ün ilk yarısında kapanışın gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu anlaşmayla birlikte Arçelik, Avrupa'nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden biri haline gelecek.