TMO 60 bin ton fındık aldı: Alımları öne çekti!

TMO 60 bin ton fındık aldı: Alımları öne çekti!
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ileri tarihli olan randevuların öne çekilerek, fındık alımlarının hızlandırıldığını belirten bir açıklama yayınladı.TMO’dan yapılan açıklamada, ’’Alım fiyatlarımız, Giresun kalite...

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ileri tarihli olan randevuların öne çekilerek, fındık alımlarının hızlandırıldığını belirten bir açıklama yayınladı.

TMO’dan yapılan açıklamada, ’’Alım fiyatlarımız, Giresun kalite 10.50 TL , Levant kalite; 10.00 TL’dir. Bugün itibariyle 44 alım noktasında 36 bin üreticiden 60 bin ton fındık satın alınmıştır.Ürün bedeli olarak üreticilerimize 420 milyon TL ödeme yapılmıştır. Önümüzdeki hafta 180 milyon TL daha ödeme yapılacaktır. Üreticiler randevularını www.tmo.gov.tr internet adresinden ve alım noktalarından alabilirler. Önümüzdeki günler için 40 bin üreticiye, 90 bin ton fındık randevusu verilmiştir. Randevuların gerçekleşme oranı yüzde 70 civarındadır. Randevusunu öne almak isteyen üreticilerimiz TMO işyerleriyle irtibata geçebilirler. Böylelikle alım kapasitemizde oluşacak boşluklar telafi edilecek ve üreticilerimizin ürünleri kısa zamanda işlem görecektir. Üreticilerimiz fındık alımları konusunda her türlü bilgi ve şikayeti Alo Ürün Hattı’na bildirebilirler” denildi.

CHP "FINDIK İÇİN ADALET" YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEMİŞTİ

Bu yılki fındık fiyatlarının 10 lira olarak açıklanmasının ardından, fındık üreticileri isyan etmişti. En az 15 lira fiyatını bekleyen üreticiler sesini anamuhalefet partisi CHP duymuş ve için harekete geçmişti.

Ordu'dan Giresun'a fındık üreticileriyle beraber 3 gün boyunca yürüyen CHP'liler, son gün 'fındık için adalet' mitingi düzenlemişti. Bu mitingde konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, fındık üreticisinin sorununu çözmek için 6 madde sıralamıştı. TMO'nun aldığı bu kararın ise miting ve yürüyüşten sonra gerçeklemesi ise dikkat çekti. Öte yandan, erken alım yapan TMO'nun fındık fiyatlarında bir değişikliğe gitmediği de görüldü.

Etiketler :