Tansiyon düştü dolar geriledi! İşte son rakamlar...

Geçen hafta başlayan ve hafta sonu zirveye çıkan diplomat krizinde tansiyonun düşmesi ile birlikte dolar da geriledi. Dün sabah saatlerinde 9.84'e kadar çıkan dolar öğleden sonra hem 10 ülkeden gelen peş peşe açıklamalar hem de Erdoğan'ın geri adım atması ile kurda gevşeme yaşandı. Dolar bu güne 9.61 seviyelerinde başladı. Gün içinde 9.42'ye kadar düştü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2021 15:28
Tansiyon düştü dolar geriledi! İşte son rakamlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş insanı Osman Kavala'nın devam eden tutukluluğu ile ilgili ortak açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisi ile ilgili 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi yönündeki çağrısının ardından dolar 9,85 seviyesi görülürken, büyükelçiliklerden gelen Viyana Sözleşmesi vurgusu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları olumlu karşıladığı yönündeki haber akışının ardından kurda 9,58 seviyesinin altı test edildi. Bu sabah dolar yeniden 9.60 liranın üzerine çıktı ardından 9.45 altına çekilerek 9.42'ye kadar indi. Euro/TL de 11 TL altında işlem görüyor.

osman-kavala.jpg

İlk açıklama ABD Ankara Büyükelçiliği'nden

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına dair yaptığı açıklamaya ilişkin “bazı soruların yönetilmesi vesilesiyle” Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesi’ne riayet etmeyi teyit ettiğini açıkladı. Benzer bir açıklama Kanada’nın Ankara Büyükelçiliği ile Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet’in Twitter hesapları üzerinden de paylaşıldı. Anadolu Ajansı’nın, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın ABD ve diğer büyükelçiliklerin açıklamalarını “olumlu” karşıladığı belirtildi.

41. madde hatırlatması

Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesinde, “Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür” deniliyor.

erdogan-001.jpg

Erdoğan, istenmeyen kişi çağrısı yapmıştı

Ankara'da görev yapan ABD, Almanya ve Fransa da dahil 10 ülkeden büyükelçinin 18 Ekim'de Osman Kavala'nın serbest bırakılması için yaptığı çağrıya değinen Erdoğan, şunları söyledi:

"Yatıyorlar, kalkıyorlar, Kavala, Kavala… Kavala dediğin, Soros'un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı'na geliyor. Burada kalkıp da Dışişleri Bakanlığı'na gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz."

Erdoğan, bu büyükelçilerin 'istenmeyen kişi' ilan edilmeleri için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na talimat verdiğini açıkladı:

"Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. 'Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim. Bunlar Türkiye'yi tanıyacaklar. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler."