Halk TV Canlı Yayın
Sistem değişti... Artık 'alacaklılar' karar verecek
Daha önce askıya alınan “iflas erteleme” sisteminin yerine konkordato sistemi geldi. Yeni gelen sistemde firmaların iflas kararı artık en çok alacaklının insafına kalacak. İşte uzmanların yeni iflas erteleme sistemi ile ilgili yorumları...

‘İflas Ertelenme’ kişilerin kötü kullanımı nedeniyle kaldırılıyor. Artık borçlu olan firmalar borçlarını ödeyebilmek veya iflastan kurtulmak için konkordato talep edebilecek. Ancak yeni getirilen sistemin iyi yanları da var kötü yanları da… İyi olan yanı firmalar artık istediği gibi iflas erteleme kararı çıkaramayacak. Kötü yanı ise borçlu olan firmanın iflas ertelemesine en çok alacaklı olduğu kişi karar verecek.

VERİLEN SÜRE ÇOK KISA

Yeni getirilen Konkordato sisteminde firmalara verilen sürenin kısa olduğunu söyleyen İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada” Konkordato sistemi İflas ertelemeye göre daha mantıklı bir sistem ancak yeni sistemde firmalara verilen süre kısa tutulmuş. Borçlu olan vatandaş bu kısa sürede borcunu ödeyemeyebilir. Ancak konkordato’nun iyi yanı da var. İflas ertelemeyi bazı kişiler kötü yönde kullanıyordu. Bu sistemle artık kötü yönde kullanamayacaklar.” şeklinde konuştu.

YENİ SİSTEMDE ALACAKLILAR BORÇLARINI ALABİLECEK

Alacaklı vatandaşlar içinse hem adaletli hemde güzel bir sistem olduğunu söyleyen Başkan Tanrıverdi “İflas ertelemede alacaklılar firmadan para falan talep edemiyordu. Ancak yeni getirilen sistemde borcu olan firma belirlenen süre zarfında borcunu da ödeyebilecek. Yani alacaklılar konkordato sisteminde borçlarını alabilecek. ” dedi.

FİRMANIN İFLASINA ALACAKLI KARAR VERECEK

Konkordato sisteminin iflas eden firmaya uygulanması için yüzde 75 ibaresinin bulunduğunu söyleyen Tanrıverdi,” Bu yüzde 75 şartı  alacaklı kişilerin borç miktarına göre seçiliyor. Bu firma için kötü bir durum. Çünkü firmanın iflas kararı bir nevi alacaklının insafına bağlı kalmış oluyor.” dedi.

BORÇLARININ  EN AZ YÜZDE 50’SİNİ ÖDEMESİ GEREKİYOR

Konkordato sisteminin birkaç çeşitten oluştuğunu söyleyen, Avukat Cenk Söbe ” Konkordatoda sistemi birkaç çeşitten oluşuyor.  Ancak temel olarak borçlu ile alacaklılar arasında yapılan yeniden yapılandırma anlaşmasıdır. Borçlu Konkordato sürecinde borçlarını ödeyebileceği durumu gösteren projesini ve ayrıntılı bilançosunu verir. Konkordato projesini inceleyen icra mahkemesi, borçlunun teklifinin gerekli şartları taşıdığı kanısına varılırsa, borçluya iki aylık bir Konkordato süresi verir. Bu süre içinde borçların en az %50 sinin ödenmesi gerekir. Bu süreçte alacaklılar toplantıya çağrılır ve alacaklılar Konkordato teklifini kabul ederse bu karar ticaret mahkemesinin onayına sunulur. Bu şekilde Konkordato süreci tamamlanmış olur.” şeklinde konuştu.

İKİ AY SINIRI

Hakimler ve Savcılar Kurulu, iflas ve konkordato konusunda uzman asliye ticaret mahkemesini, iki hafta içinde belirleyecek. Miktar veya değeri 100 bin TL'nin altında kalan ticari davalarda basit yargılama usulleri uygulanacak. Basit usuldeki dava ve işlerde bilirkişinin görev süresi iki ayla sınırlandı. Yeni model, yasa çıktıktan sonraki konkordato talepleri için uygulanacak. Şimdiye kadar görülmekte olan iflasın ertelenmesi ve konkordato talepleri için önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilecek.