Halk TV Canlı Yayın
Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 6 yeni endüstri bölgesi kuruldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarıyla İstanbul'da iki, Balıkesir, İzmir, Bursa ve Mardin'de birer olmak üzere 6 özel endüstri bölgesi belirlendi. Bu bölgeler özel teşviklerden yararlanacak.

İstanbul'da iki, Balıkesir,  İzmir, Bursa ve Mardin'de birer olmak üzere, bazı bölgeler çeşitli firmalar için özel endüstri bölgesi ilan edildi.  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı  kararına göre, İstanbul Arnavutköy'de bulunan iki alan, TESKOOP Özel Endüstri Bölgesi ve ÖZAR Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edildi.

Bu kapsamda, İzmir Aliağa ilçesindeki bazı alanlar Most Makina Enerji Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ için münferit yatırım yeri olarak, Balıkesir Altıeylül ilçesindeki bir alan Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ Balıkesir Özel Endüstri Bölgesi olarak, Bursa Orhangazi İlçesinde bulunan bir alan Asil Çelik  Sanayi ve Ticaret AŞ Bursa Özel Endüstri Bölgesi olarak, Mardin Mazıdağı ilçesinde bulunan bir alan da Eti Bakır AŞ Mardin Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edildi.

'Cari açığı 1.7 milyar dolar azaltacak'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabında "Bugün yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle, bürokrasiyi azaltan, yatırımcı dostu 6 yeni Endüstri Bölgesi kuruldu. Cari açığı 1.7 Milyar $ azaltacak 49.000 istihdam sağlayacak 23.1 Milyar ₺ yeni yatırım yapılacak" diye yazdı.

Bu bölgelerde altyapıya ilişkin masraflar bakanlık tarafından karşılanabilecek. Kamulaştırma gereken yerlerde de benzer kolaylıklar sunulabilecek. ÇED süreci hızlanacak.