Organik kestane zam şampiyonu

Organik kestane zam şampiyonu
Yıllık 2 bin 500 tonluk kapasitesiyle Ege Bölgesi'nin önemli kestane üretim merkezleri arasında ilk sıralarda yer alan Kütahya’nın Simav ilçesinde, üretici organik kestanenin fiyatına zam yaptı.Hasadının gerçekleştiği Kasım...

Yıllık 2 bin 500 tonluk kapasitesiyle Ege Bölgesi'nin önemli kestane üretim merkezleri arasında ilk sıralarda yer alan Kütahya’nın Simav ilçesinde, üretici organik kestanenin fiyatına zam yaptı.

Hasadının gerçekleştiği Kasım 2014’te toptan fiyatı 10 lira olan kestanenin kilosu, pazarda bugünlerde 17 liradan alıcı buluyor.

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, ilçe merkezi ve 11 köyde üretilen yaklaşık 2 bin 500 ton kestanenin büyük kısmının, Bursa’dan gelen toptancılar vasıtasıyla yurt dışına ihraç edildiğini bildirdi. Simav kestanesinin kendine has aroması, rengi, iriliği, yola dayanıklığı, kabuğundan kolayca ayrılması ve çabuk pişmesi gibi özelliklerinin yanı sıra, piyasada çok tutulması yüzünden bu yıl erken tükendiğine vurgu yapan Başkan Bütüner, “Toptancılar bu yıl elini çabuk tuttu. Topladıkları kestaneler Bursa kestanesi adı altında Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor. Üreticinin elinde mahsul kalmadı. Talep çok, ürün az olunca fiyatı zamlandı” dedi.

Üretici Selma Ünlü (42) ise, “Hasat ettiğim kestanelerin bir kısmını halk pazarında satışa sunuyorum. Kilosunu önceleri 10 liradan sattığımız kestane bu günlerde iriliğine göre 15 ile 17 lira arasında alıcı buluyor. Kestanenin fiyatının 20 lirayı bulmasını bekliyoruz” diye konuştu.