Moodys'ten BDDK'ya 'negatif kredi notu' uyarısı

Moodys'ten BDDK'ya 'negatif kredi notu' uyarısı
Moody’s, BDDK'nın 24 Haziran'da aldığı kararla 900 bin doları bulunan şirketlere getirdiği kredi kısıtlamasının bankacılık sektörünün kredi notu için negatif olduğunu bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 24 Haziran'da 900 bin dolar döviz varlığı olan şirketlerin TL kredi kullanımına sınırlama getiren düzenlemesinin bankacılık sektörünün kredi notu için negatif olduğunu açıkladı. Kurum, konuya ilişkin raporunda geçen ay yapılan düzenlemenin bankaların kredi kalitesine zarar vereceğini ve yatırımcı güvenini düşüreceğini bildirdi.

Şirketlerin refinansman riskinin arttığına işaret edilen raporda bankacılık sektörünün varlık kalitesinde baskıya yol açabileceği ifade edildi. Açıklamada, “Yetkililer kur üzerindeki baskıyı hafifletmek için çeşitli önlemleri devreye alıyor ancak bu önlemlerin etkileri azalıyor ve TL’deki değer kaybının temel nedeni olan ortodoks olmayan politikalara yanıt vermiyor” ifadesi kullanıldı.

Şirketlerin direncini azaltacak

Raporda ayrıca BDDK düzenlemesi sonrası şirketlerin döviz varlığının azalmasının şirketlerin kurdaki değer kaybına olan direncini azaltabileceği uyarısı yapıldı.