Memur-Sen yüzde 70 zam talebinde ısrarcı... Hükümetin masasında ise Hac izni var

Memur-Sen yüzde 70 zam talebinde ısrarcı... Hükümetin masasında ise Hac izni var
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, milyonlarca emeklinin merakla beklediği Toplu İş Sözleşmeleri kapsamında 2024 için yüzde 70 zam talep ettiklerini belirtti. Bakan Işıkhan ise memurlara “hac izni” getirileceğini belirtti.

Hükümet memura ilk yaptığı teklifte 2024’ün ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9, 2025’in ilk altı ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oranında zam önerdi. 2. teklifte de 2024 ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10, 2025’te ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için de yüzde 5 zam teklifi sundu.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ MERKEZ BANKASI’NIN TAHMİNİNDEN DÜŞÜK

Söz konusu tekliflerin Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefi olan yüzde 58’in altında kalması tepkilere neden oldu. Merkez Bankası’nın 2024 için enflasyon hedefi ise yüzde 33.

TEKLİFTE “REFAH” YOK

Hükümetin teklifi enflasyon tahminin altında kalırken, milyonlarca memur yüksek enflasyon ortamında refah bir ücret artışından çok uzakta. Üçüncü tur görüşme de yarın.

HAC İZNİ GETİRİLECEK

Diğer yandan Memur-Sen masaya kira yardımı ve refah payı gibi bir çok taleple geldi. Her iki toplantıda da hükümet kanadı bu taleplere ilişkin bir açıklama yapmadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ek hak olarak 1. derece memurların 3600 ek göstergeye tabi tutulması için çalışma yapıldığını dile getirdi. Işıkhan, memurlara “hac izni” getirileceğini de belirtti.