Maduro "Türkiye'ye ve BAE'ye izinsiz 73 ton altın sattı" iddiası

Maduro "Türkiye'ye ve BAE'ye izinsiz 73 ton altın sattı" iddiası
Venezuela Ulusal Meclisi milletvekili Carlos Paparoni, Maduro'nun geçen yıl Türkiye ve BAE'ye meclisin onayı olmadan 73 ton altın sattığını iddia etti. Paparoni 73 ton altının 23,9 tonunun bir Türk şirketine satıldığını söyledi.

Siyasi kriz yaşanan Venezuela'da muhaliflerin çoğunlukta olduğu Ulusal Meclis'ten milletvekili Carlos Paparoni, Nicolas Maduro hükümetinin 2018'de Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE), Ulusal Meclis'in gerekli onayı olmadan 73 ton altın sattığını iddia etti. Reuters'ın haberine göre Paparoni düzenlediği basın toplantısında, Abu Dabi merkezli yatırım şirketi Noor Capital'ın 27,3 tonla en büyük alıcı olduğunu, bir Türk şirketin de 23,9 ton altın aldığını söyledi. Paparoni iddialarına kanıt göstermedi.

RUS BANKALARINA 127 MİLYON EURO TRANSFER İDDİASI

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Paparoni ayrıca Maduro yönetiminin Rusya'daki bankalara 127 milyon euro para transferi yaptığını da iddia etti. Ancak bu transferlerin ne zaman yapıldığını açıklamadı. Muhalif milletvekili Paparoni, Pazartesi'den bu yana Venezuela hükümetinin Avrupa'daki hesapları arasında para transferi yapamadığını da ekledi.

VENEZUELA'NIN 132 TON ALTIN REZERVİ BULUNUYOR

Ülkede kendini geçici başkan ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, Maduro hükümetinin altın satışlarını engellemenin yollarını arıyor. Venezuela Merkez Bankası verilerine göre Kasım ayı sonu itibarıyla Venezuela'nın Merkez Bankası kasalarında ve Bank of England'da 132 ton altın rezervi bulunuyor.

GEÇEN YIL TÜRKİYE'YE 900 MİLYON DOLARLIK ALTIN SATMIŞTI

Geçen hafta Ankara'nın, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal ediyor olma ihtimali nedeniyle, Venezuela ile yaptığı altın ticaretine son vermesi için baskı altında olduğu öğrenilmişti. Washington bu altınların İran'a gönderilip, ABD yaptırımlarının ihlal ediliyor olabileceğinden şüpheleniyor.

Venezuela, geçen yıl Türkiye'ye "rafinelerde işlenip geri satın alınmak üzere" 900 milyon dolar değerinde altın satmıştı. Ancak altınların Venezuela'ya geri satıldığına dair kayıt bulunmuyor.

VENEZUELA İLE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Türkiye ile Venezuela arasındaki ilişkiler, Maduro 2016'da Enerji Kongresi için İstanbul'a gittiğinde gelişmeye başladı. Maduro, o zaman Twitter hesabından "Türkiye'yi ziyaret eden ilk Venezuela lideri olduğunu" duyurmuştu. 2018'de Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Türkiye'ye 4 kez resmi ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Venezuela'yı bir kez ziyaret etti.

ALTINLAR ARTIK TÜRKİYE'DE İŞLENİP PARAYA ÇEVİRİLİYOR

Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano Temmuz 2018'de, kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela'da çıkardıkları altının, yaptırımlar nedeniyle artık İsviçre'de değil Türkiye'de işlenip altın paraya çevrildiğini açıklamıştı. Cano, anlaşmanın Venezuela Merkez Bankası ile Türkiye arasında imzalandığını ve yasa dışı bir durum olmadığını, altının ithalatı ve ihracatında uluslararası yönetmeliklere, taşımacılık kurallarına uyulduğunu ifade etmişti.

Venezuela'nın Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami de, bu ay içerisinde Türkiye'ye yaptığı bir ziyaret kapsamında Çorum'da Ahlatcı Holding'e ait bir altın rafinerisinde incelemelerde bulunmuştu.

Etiketler :