İthalatta En Yüksek Payı Makyaj Ürünleri Aldı

İthalatta en yüksek payı 51, 2 milyon dolarla makyaj ve cilt bakımı ürünleri aldı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, makyaj malzemeleri ve cilt kremleri ithalatı geçen yıl sonu itibarıyla...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İthalatta En Yüksek Payı Makyaj Ürünleri Aldı

İthalatta en yüksek payı 51, 2 milyon dolarla makyaj ve cilt bakımı ürünleri aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, makyaj malzemeleri ve cilt kremleri ithalatı geçen yıl sonu itibarıyla 51,2 milyon dolar oldu. Saç boyası için 43,2 milyon dolar, parfüm için 40,3 milyon dolar, göz makyajı ürünleri için 44,2 milyon dolarlık ithalat yapıldı.

FRANSIZ VE ALMAN ÜRÜNLERİ İLK SIRADA

Geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'nin en fazla kozmetik ürünü ithal ettiği ülkeler Fransa ve Almanya oldu.

Fransa makyaj malzemeleri, parfüm, ruj ve tüy dökücü ithalatında ilk sırada bulunurken, Almanya göz makyajı malzemeleri, deodorant ve saç boyası ithalatında zirvede yer aldı. Bu dönemde, Fransa'dan 17,6 milyon dolarlık makyaj malzemeleri ve cilt bakım kremleri, 14,9 milyon dolarlık parfüm, 3,1 milyon dolarlık ruj, 4,5 milyon dolarlık tüy dökücü ithal edildi. Almanya'dan ise 11,2 milyon dolarlık deodorant, 22,9 milyon dolarlık saç boyası, 11,1 milyon dolarlık göz makyaj malzemeleri satın alındı.

Diğer malzemelere göre daha ucuz olan cımbız ve fırçalar ise Çin'den sağlandı. Söz konusu ülkeden 2015'te 5,4 milyon dolar tutarında fırça, 1,1 milyon dolarlık da cımbız ithal edildi.

AA