İşletim Ücretlerini Almak Mümkün Ama..

Bankaların müşterilerinden her yıl tahsil ettiği ‘hesap işletim ücreti’ için, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi.Artık hiçbir banka, müşterisinden bu ücreti tahsil edemeyecek. Daha önce tahsil edilen ücretlerin...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İşletim Ücretlerini Almak Mümkün Ama..

Bankaların müşterilerinden her yıl tahsil ettiği ‘hesap işletim ücreti’ için, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Artık hiçbir banka, müşterisinden bu ücreti tahsil edemeyecek. Daha önce tahsil edilen ücretlerin geri alınabileceğini söyleyen Avukat Cevat Kazma, bunun ancak tüketici hakem heyetleri ile çözülemeyeceğinin altını çizdi.

Bankaların müşterilerinden her yıl tahsil ettiği ‘hesap işletim ücreti’ için, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Artık hiçbir banka, müşterisinden bu ücreti tahsil edemeyecek. Daha önce tahsil edilen ücretlerin geri alınabileceğini söyleyen Avukat Cevat Kazma, bunun ancak tüketici hakem heyetleri ile çözülemeyeceğinin altını çizdi. 2014 yılında Yargıtay’ın konuyla ilgili verdiği bir karar olduğunu belirten Cevat Kazma, karara göre tüketicilerin haklarını genel mahkemelerde araması gerektiğini söyledi.

Yargıtay’ın o dönemde vermiş olduğu kararı hatalı ve tüketiciler aleyhine olarak nitelendiren Cevat Kazma, "Tüketiciler hesap işletim ücretlerinin iadesi için tüketici hakem heyetlerine ücretsiz olarak başvuru yapıp haklarını alabilirlerdi. Ancak Yargıtay’ın iki yıl önce verdiği karar nedeniyle genel mahkemelere başvurarak dava açmak ve masraf yapmak zorundalar. Bu durum tüketiciyi caydırabilir." diyerek tüketicinin yasal yollarla haklarını aramasının önüne geçildiğini, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin aldığı 2014/165 sayılı kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

ANKA