Günübirlik kiralanan evlere kimlik bildirimi

Salgının da etkisiyle son yıllarda talebin artması üzerine günübirlik kiralanan evlere kimlik bildirim ve "her an ulaşılabilecek" işletici bulundurma zorunluluğu getirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Haziran 2022 09:19
Günübirlik kiralanan evlere kimlik bildirimi

2 yıl önce başlayan salgınla birlikte sosyal mesafe ve hijyenin öne çıkması üzerine talep patlaması yaşanan günübirlik ev kiralamaya yeni düzenlemeler yapıldı. Resmi Gazete'de yayınlanan ve kimlik bildirme kanununun uygulanması ile ilgili yönetmelikte değişiklikler yapan yönetmelikle, günübirlik kiralan evlerde konaklayanlara kimlik bildirim ve bu evlerde "her an ulaşılabilecek" mahiyette sorumlu işletici bulundurma zorunluluğu getirildi. Ayrıca yönetmeliğe "günübirlik kiralanan ev" tanımı eklendi.

Düzenlemeye göre, özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda olacaklar. Bu veriler üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınacak ve 5 yıl süreyle muhafaza edilecek. Günübirlik kiralanan evlerde "her an ulaşılabilecek" mahiyette sorumlu işletici bulunacak.

Yönetmelikle, daha önce yönetmelik ekinde yer alan, buralarda çalışanlara ait kimlik bildirim belgesi, işletici kimlik bildirim belgesi ve konutta kalanlara ait kimlik bildirim belgesi yürürlükten kaldırıldı. Öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler ve çalışanlarla ilgili bildirimler sorumlu işleticiler tarafından, 3 gün içinde genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak elektronik ortamda da yapılabilecek.

Köy ve mahalle muhtarları sorumluluk bölgelerinde bulunan işyerleri tarafından elektronik ortamda yapılan bildirimleri talepleri halinde genel kolluk birimlerinden temin edecek.