CHP Kamuda İsrafın Boyutunu Sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Budak, Türkiye’de her alanda ciddi bir israf yaşandığını kaydetti.CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, kamudaki israfın boyutlarını TBMM gündemine taşıyarak,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP Kamuda İsrafın Boyutunu Sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Budak, Türkiye’de her alanda ciddi bir israf yaşandığını kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, kamudaki israfın boyutlarını TBMM gündemine taşıyarak, “Sarayların 7/24 hazır tutulması için ne kadar harcama yapılıyor? Yurtdışı gezilere makam aracı götürülmesi israf değil midir?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Türkiye’de her alanda ciddi bir israf yaşandığını kaydetti. Özellikle kamu kurumlarında yaşanan israfın ciddi boyutlarda olduğunu ve enflasyonu yüzde 1 oranında arttırdığına ilişkin hesaplamalar yapıldığına dikkat çeken Budak, “Kamuda israfın boyutlarının araştırılması ve önlenmesi için son dönemde hangi çalışmalar yapılmış, hangi sonuçlara ulaşılmıştır? İsraf alanları olarak hangi konular belirlenmiştir?” diye sordu.

7/24 AÇIK SARAYLAR

Başbakanlığın Ankara dışında kaç çalışma ofisi bulunduğu ve bu binaların restorasyonu, onarımı, tadilatı, tefrişi için son 5 yılda ne kadar harcama yapıldığı konusunda bilgi isteyen Budak, “Beştepe’de Başbakanlık binası olarak yapımına başlanan sonra Cumhurbaşkanlığı’na devredilen bina için Başbakanlık ve bağlı kuruluşları ne kadar harcama yapmıştır? Başbakanlık çalışma ofislerinin 7/24 hazır tutulması için aylık ne kadar harcama (personel ve cari giderler) yapılmaktadır? Ofislerin 7/24 açık tutulması israf alanı değil midir?” dedi. Budak şöyle devam etti:

MAKAM ARACI İSRAFI

“Son 10 yılda Başbakan’ın yurtdışı gezilerine makam aracı kaç kez götürülmüştür? Hangi tarihlerde, hangi ülkelere götürülmüştür? Makam aracının yurtdışına götürülmesi bir israf alanı değil midir?

Kamuda ortaya çıkan israfın, enflasyonu yüzde 1 oranında arttırdığına ilişkin hesaplamalar, Başbakanlığın tespitleriyle örtüşmekte midir?

İsrafın önlenmesi için Başbakanlığın öncü bir rol üstlenmesi sağlanacak mıdır? Bu konuda hangi adımları atacaksınız?”