Bin 100 TL için saatlerce sıra beklediler

Bin 100 TL için saatlerce sıra beklediler
Edirne'de, ihtiyaç sahibi vatandaşlar, yapılan nakdi desteği alabilmek için saatlerce sırada bekledi. PTT şubelerine akın eden vatandaşlar sosyal mesafe kurallarını hiçe saydı.

Koronavirüs salgını sebebiyle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, ihtiyaç sahibi vatandaşlara bin 100 TL sosyal yardım parası verileceğini duyurmasının ardından, vatandaşlar ödemelerin yapılacağı PTT şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Çok sayıda ihtiyaç sahibi vatandaş ödemelerin yapılacağı PTT şubelerine akın etti. Sokağa çıkma yasağının olduğu tam kapanma döneminde sosyal mesafe kurallarını uymayan vatandaşlar, bin 100 TL ödeneği alabilmek için saatlerce sırada bekledi.

Sırasını bekleyen vatandaşlar, ödeneklerin kartlara yatırılmasının daha doğru olduğunu ve bu sayede kuyrukta beklemenin olmayacağını söyledi. Kuyrukta beklerken virüsün bulaşabileceğini de söyleyen vatandaşlar “Madem bize ödeme yapacaksın evlere gönder veya kartlara yatır. Verdikleri kartları da iptal ettiler. Bunlar ne işe yarıyor o zaman?” dedi.

Bir vatandaş ise “Geçimimizi sokaktan kağıt toplayarak sağlıyoruz. Sokağa çıkmak da yasak. Bize eve gidin, diyorlar. Evde oturun, diyorlar. Biz evde ne yiyeceğiz? Patates ve soğanla karın doyar mı?” dedi.

Sosyal mesafenin hiçe sayıldığını gören polis ise kuyrukta bekleyen vatandaşları uyararak mesafeye dikkat etmeleri gerektiğini tekrar tekrar hatırlattı.

 

Etiketler :