Bakan Albayrak: Hasar 1929 buhranından da büyük olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgının ekonomiye etkilerine ilişkin olarak "Bıraktığı hasar 1929 buhranından da büyük olacak" görüşünü dile getirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Nisan 2020 11:16
Bakan Albayrak: Hasar 1929 buhranından da büyük olacak

15. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başkanlığında video konferans yöntemiyle dün gerçekleştirildi. Toplantıda ‘adım adım işe dönüş’ için yapılması gerekenler ele alındı. 

Hürriyet'te yer alan habere göre Albayrak, “Sağlık alanında ortaya koyduğumuz dayanışmanın benzerini ekonomi alanında da ortaya koyduk. Özellikle G-20 çatısı altında, zor durumdaki ülkelere destek sağlanmasının mutabakat metninde yer alması için sorumluluk üstlendik” dedi.

Coronavirüs salgınının küresel ekonomi ve ticarette kimsenin beklemediği, sonuçlarının nereye ulaşacağını kestiremediği bir hasar bırakacağını belirten Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şurası kesin ki bu hasar, 1929 buhranından da büyük olacak. Çin’de 44 yıl aradan sonra çeyreklik bir küçülme tablosu beklenirken, ABD’de işini kaybedenlerin sayısı 4 haftada 26 milyonu aştı. Türkiye olarak coronavirüs salgınıyla, kur saldırılarının etkilerini gidermek ve ekonomimizin bağışıklık sistemini güçlendirmek adına yoğun bir mücadele verdiğimiz dengelenme sürecinin sonunda karşılaştık. Dengelenme sürecinin kazanımları sayesinde Ekonomik İstikrar Kalkanı gibi kapsamlı bir tedbir setini çok hızlı bir şekilde devreye aldık.” 

Ayakta tuttukları üretim gücü, krizlerden sonra hızlı toparlanma refleksine sahip piyasalar ve sağlam ekonomik altyapı ile coronavirüs sonrası için büyük bir potansiyelin olduğunu belirten Albayrak, şunları kaydetti:

"Türkiye’ye karşı yükselen teveccühü de dikkate aldığımızda, bu potansiyel uzun yıllardır hayalini kurduğumuz yüksek katma değerli üretime, ihracata ve istihdama dayalı ekonomi modelini tam manasıyla hayata geçirebileceğimizi bize gösteriyor.

Milletimiz bizi izliyor. Bu tarihi kavşakta ‘mış’ gibi yapanları da, kafasını kuma gömenleri, Türkiye’nin başarısından rahatsız olanları da not ediyor."