Altın Alacaklar Dikkat! Kuyumcularda Yeni Dönem: Artık Bu Şekilde Satılacak

Altın Alacaklar Dikkat! Kuyumcularda Yeni Dönem: Artık Bu Şekilde Satılacak
Kuyumcudan alınan gram altınların saflığı ve geçmişiyle ilgili şüpheleri ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir sistem devreye girecek. Bu sisteme göre, gram altınlar üretim anından itibaren kayıt altına alınacak ve her bir gram altına özel bir kod verilecek.

GRAM ALTINLAR ÖZEL KOD İLE İŞLENECEK

640xauto-1-001.webp

Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz, ATV Haber'e yaptığı açıklamada, "Üreticisi, üretim tarihi, üretim yeri, saflık ayarı, ağırlığı, seri numarası ve benzeri bilgilerin yine darphanenin verdiği benzersiz kod ile her bir ürüne işlendiği ve bu aynı kod ile darphane tarafından kayıt altına alındığı bilgilerin bütünlüğünün bir sistem olduğunu" ifade etti.

GRAM ALTINLAR KAYIT ALTINA ALINACAK

640xauto.webp

Bu yeni sistem, gram altınların daha güvenli ve güvenilir bir şekilde alınabilmesini sağlayacak. Kuyumcudan alınan her gram altın, darphanenin tarafından verilen benzersiz bir kod ile kayıt altına alınacak ve böylece altının geçmişi ve saflığı izlenebilecek.

KIYMETLİ MADENLER İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK

640xauto-2.webp

Yeni sistem sadece gram altınlarla sınırlı değil; ayrıca farklı kıymetli metaller için de geçerli olacak. Rafineler tarafından üretilen 1 gram ve üzerindeki altın, gümüş, platin ve paladyum gibi kıymetli metallerin ambalajlarına standart bir düzenleme getirilecek. Bu sayede tüketiciler, kuyumcudan aldıkları ürünlerin kalitesine ve geçmişine daha fazla güvenebilecekler.

Etiketler :