Asgari Ücrete Yapılacak Zam İçin Net Rakam Verdi

Asgari Ücrete Yapılacak Zam İçin Net Rakam Verdi
Saray'a yakınlığı ile tanınan gazeteci Cem Küçük, canlı yayında asgari ücrete yapılacak zam için rakam verdi. Asgari ücret hakkında 'istihbarat aldım' ifadelerini kullanan Küçük, 2024 yılında maaşlara yansıtılacak tutar hakkında net ifadeler kullandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı 11 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak ilk kez komisyon toplantılarında asgari ücretli çalışanların da bulunacağı belirtilirken, milyonlarca çalışanın gözü kulağı 2024 yılı için geçerli olacak asgari ücret rakamına çevrilmiş durumda.

İktidara yakınlığı ile bilinen gazeteci Cem Küçük, katıldığı bir canlı yayında konu hakkında kendisine yöneltilen "Yeni Asgari ücrete dair bir istihbarat var mı?" sorusuna "var" şeklinde yanıt verirken, Ankara kulislerinden ve AKP'li yetkilerden öğrendiği bilgiler doğrultusunda asgari ücrette yapılacak artış için rakam verdi.

lira2.jpg

2024 YILININ ASGARİ ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

TÜİK tarafından açıklanacak Aralık ayı enflasyon verisi ile birlikte 2023 yılının yıllık enflasyonunun ortaya çıkacağını hatırlatan Küçük, resmi enflasyon verilerine göre söz konusu artış oranının yüzde 38 olacağını ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları ile bu zammın yüzde 40'a çekileceğini iddia etti.

lira5.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın bu yıl asgari ücrete tek zam yapılacağına yönelik açıklamalarda bulunmasına dikkat çeken Küçük, bu nedenle yüzde 40'lık artış ile 15 bin 960 lira seviyesine yükseltilmesi beklenen asgari ücretin 'tek zam' nedeniyle doğrudan 17 bin 500 lira olarak belirlenme ihtimalinin bulunduğunu hatırlattı.

Öğrendiği bilgilerin yetkililerden aldıkları duyumlar ile derlendiğini aktaran Küçük, kendisine göre asgari ücret için muhtemel rakamın 16 bin TL olduğunu açıkladı.

Etiketler :