ABD borsalarından bu yıl 9 trilyon dolar silindi

Financial Times gazetesinin haberine göre, faiz artışları ve ekonominin küçüleceğine dair endişeler nedeniyle ABD hisse senedi piyasalarından yılın ilk 6 ayında 9 trilyon dolarlık çıkış gerçekleşti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Haziran 2022 17:30
ABD borsalarından bu yıl 9 trilyon dolar silindi

ABD borsalarında işlem gören hisse senetleri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyonu dizginleme girişimi ve küresel büyümeye ilişkin artan endişeler nedeniyle bu yıl yaklaşık 9 trilyon dolar değer kaybetti. Başlıca merkez bankalarının para arzını kısmaya başlaması ve şirketlerin ekonomik büyümelerinin yavaşlayacağına dönük korkular yatırımcının hisse senedi piyasalarından çekilmesine sebep oldu. Bununla birlikte Rusya-Ukrayna savaşı gibi jeopolitik riskleri artıran unsurlar da yatırımcıların riskli varlıklardan kaçışının önünü açtı.

Financial Times’ın haberine göre, ABD borsalarının performansını ölçmek için kullanılan ve hisse senedi piyasasının yaklaşık yüzde 90’ını kapsayan S&P 1500 endeksinin piyasa değeri, Bloomberg verilerine göre çarşamba günü kapanış zilinde 36.6 trilyon dolara düştü. Bu değer 2021 sonunda 45.8 trilyon dolar civarındaydı. Böylece bu endeksteki 6 aylık değer kaybı yüzde 20 oldu.

Amerika’nın en büyük şirketlerinin hisselerini izleyen S&P 500 endeksi de 2022’de yaklaşık yüzde 20 değer kaybederek 1970’den bu yana en kötü ilk yarı performansını kaydetti. 1970 yılında ABD tarihinin o ana kadarki en uzun ekonomik genişleme dönemi sona ermiş ve ekonomik durgunluğa girilmişti.